твоята гледна точка
България – страната без годен елит
Автор Vnews, добавено на 05.10.2010 година, в категории: На прицел, Коментари (0)

Часове преди да смени поредния здравен министър, изваден от нерви от въпросите на интервюиращия го, премиерът попита: Кой ще ми плати това здраве?.

И се оплака, че е „вече един истински преуморен човек“ заради напрежението и работата си за държавата.

Въпросът му е съвсем на място. Не само заради личното му здраве, което, ако се съди по интервюто, наистина буди тревога и съчувствие, а понеже въпросът за здравето и плащането в момента си задават всички българи.

Само че досега не се е чувало за финансови проблеми и чакащи пациенти в правителствена болница. И, от друга страна, именно премиерът би трябвало да знае отговора на въпроса, който задава, пише в анализ Дойче веле.

Липса на реформа, както и на „виждания“ за нея

Още по тематаСтефан Константинов ни взима здравето
И Анна, и Мария си отива от МЗ
За и против доплащането в болниците
Доплащане за здраве ще има, може да е и 30%
Няма да се доплаща за здраве, каза Борисов
През април, когато разказа за паметната си среща на едно кръстовище с втория си министър на здравеопазването, премиерът обясни как от разговора им разбрал, че имат „напълно сходни виждания за здравната реформа“.

От всичко, случило се и преди, и след този разговор обаче е напълно ясно, че няма никаква здравна реформа, понеже няма и никакви виждания за нея.

Доказа го и изминалата седмица, преминала в яростно предъвкване на неща, за които се говори от години, но никога нищо не се прави. Като митичната здравна карта на страната и електронната карта на осигуряващите се, чието здраве става все по-неосигурено. Като размера на здравната вноска, който сега пък щял да се намалява. Като остойностяването, което трябваше да е готово миналата зима, но още не е започнало. И, разбира се, прословутото въвеждане на доплащане, което всъщност отдавна е въведено.

Нищоправене, протакане и въртене в кръг

Навсякъде, където се изискват коренна промяна, широка компетентност, дългосрочна визия, целенасочено усилие и последователно действие, наблюдаваме същото нищоправене, протакане и въртене в кръг.

Затова кризата в здравеопазването е симптом за системната неспособност на българското общество да плати цената и да излъчи обща идея, градивна енергия и годен елит за решаване на най-сложните си проблеми.

Само желанието, което сега е модерно да се нарича политическа воля, не е достатъчно, дори когато е силно и искрено.

А когато това желание системно се разминава с нивото на компетентност, се стига до напрежение и преумора, от които явно все по-драматично страда и българският министър-председател, завършва статията.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

България отново е в епицентъра на европейските събития.

Докато в парламента се караха дали да подкрепят споразумението с Украйна и принудиха премиерът Главчев да отиде с празни ръце в Брюксел, дойде новината, […]

 

Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато след петролния разлив край Керченския проток и към момента няма изменение на обстановската, […]

 

Времето днес ще бъде слънчево с временни увеличения на облачността. Ще духа до умерен, в Северна България – временно силен вятър […]

 
 

към началото