твоята гледна точка
България – дълбока рецесия, ниски доходи, висока безработица, корупция и престъпност
Автор Vnews, добавено на 02.10.2010 година, в категории: На прицел, Коментари (0)

България, която е най-бедната страна членка на Европейския съюз, страда от дълбока рецесия, отбелязва агенция Ройтерс в поредица, посочваща основните политически рискове в много държави по света, сред които и българската.

Страната ни, според репортера на агенцията Цветелина Цолова, изглежда така:

Приходите намаляха, а безработицата нарастна – тенденции, които отслабват популярността на дясноцентристкото правителство на премиера Бойко Борисов.

Стабилността му обаче не е застрашена в краткосрочна перспектива, тъй като властта се радва на подкрепа от малцинството десни партии, докато подкрепата за главния съперник – социалистите, продължава да бъде слаба.

Икономическата криза наред с прикриваните дефицити, които излязоха на бял свят през април, накараха балканската страна да изостави плановете си за бързо влизане в еврозоната.

Това породи опасения в ЕС за качеството на статистическите данни и допринесе за покачването през юни до 11-месечен максимум на лихвите по държавните облигации.

Правителството трябва да представи резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за да запази вярата на ЕС и да извоюва доверието на инвеститорите.

България навлезе в рецесия миналата година, когато забавянето на глобалната икономика накара чуждестранните инвеститори да се оттеглят и принуди бизнеса да спре или значително да свие дейността си.

Икономиката се сви с 5,0% през 2009 г.

София се надява да увеличи износа след излизане от рецесията тази година, но бавното съживяване на външното търсене и силното затягане на външното търговско кредитиране вероятно ще остане под натиск.

Трябва да се следи дали растежът ще отговаря на правителствените прогнози и дали правителството ще разхлаби фискалната си политика, за да запази популярността си, както и дали ще бъде в състояние да се финансира от международните пазари на приемлива цена или пък ще бъде принудено да се обърне за кредити от Международния валутен фонд.

Корупцията и организираната престъпност продължават да бъдат бич за балканската страна дори 20 години след падането на комунизма.

Фаворитизмът и необходимостта да се дават подкупи, за да бъдат гарантирани сделки, възпират чуждестранните инвеститори и ограничават икономическия растеж.

Трябва да се следи внимателно дали правителството ще изпълни политическата си воля да се пребори с корупционните практики.

Това едва ли ще раздвижи пазарите в краткосрочна перспектива, но пък праща важен сигнал, че България става страна, в която вече е по-лесно да се прави бизнес, отбелязва Ройтерс. /Vesti.bg



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

България отново е в епицентъра на европейските събития.

Докато в парламента се караха дали да подкрепят споразумението с Украйна и принудиха премиерът Главчев да отиде с празни ръце в Брюксел, дойде новината, […]

 

Не се очаква Българското Черноморие да бъде засегнато след петролния разлив край Керченския проток и към момента няма изменение на обстановската, […]

 

Времето днес ще бъде слънчево с временни увеличения на облачността. Ще духа до умерен, в Северна България – временно силен вятър […]

 
 

към началото