Миналата седмица руските военни изстреляха нов боеприпас срещу Украйна. Скоро след експлозията започнаха да се появяват противоречиви доклади относно идентичността на боеприпаса и неговите възможности, пише The National Interest.
С кодовото име „Орешник“, руският боеприпас е опасен, но не толкова, колкото би искал Кремъл. Освен това е малко вероятно руската армия да разполага с много ракети „Орешник“ в резерв.
„На 21 ноември 2024 г. Русия атакува украинска фабрика за боеприпаси в Днепър с първото оперативно използване на балистична ракета със среден обсег (IRBM) с кодово наименование „Орешник“, оценява британското военно разузнаване в последната си оценка на конфликта.
Руските боеприпаси не причиниха големи щети, но изненадаха украинските сили. Наистина, първоначално украинците смятаха, че това е междуконтинентална балистична ракета (ICBM).
IRBM има обхват между 1800 и 3400 мили. Въпреки че не притежава разрушителните способности на междуконтинентална балистична ракета, която може да се свърже с ядрена бойна глава, за да управлява ядрено унищожение на хиляди километри и през континенти, IRBM е мощна ракета.
В този случай руските военни изстреляха „Орешник“ от 500 мили.
„Русия обяви оттеглянето си от Договора за ликвидиране на ядрените сили със среден клас през февруари 2019 г., който забранява разработването и производството на IRBM. Разработката на Орешник обаче почти сигурно е станала преди това“, добави британското военно разузнаване, като директно обвини Русия в нарушаване на международния ядрен договор.
Новият руски боеприпас най-вероятно е вариант на балистичната ракета „Рубеж“ РС-26.
„Полезният товар на ракетата беше наблюдаван като шест групи от шест бойни глави, за общо тридесет и шест суббоеприпаса. Тези суббоеприпаси се движат с хиперзвукова скорост, по-голяма от пет Маха [около 3900 мили в час] преди удара, както е типично за ракета от този клас“, посочва британското военно разузнаване.
Подобно на своите по-големи братя и сестри междуконтинентални балистични ракети, IRBM се движат с хиперзвукова скорост, когато навлизат отново в атмосферата и са доста трудни за прихващане.
„Използването на тази експериментална система срещу Украйна почти сигурно е било замислено като стратегическо съобщение след използването от Украйна на западни ракети срещу Русия“, заявиха от британското военно разузнаване.
След разполагането на приблизително 11 000 севернокорейски войници в Курска област, Русия, в подкрепа на руската армия , Съединените щати, Франция и Обединеното кралство позволиха на украинската армия да използва далекобойни боеприпаси в Русия, но само в Курска област , където украинската армия има победа от август.
Украинската армия вече може да използва армейски тактически ракетни системи MGM-140 (ATACMS) и крилати ракети с въздушно изстрелване Storm Shadow и SCALP-EG срещу ценни цели в Курска област. Украинската армия вече удари и унищожи съвременни оръжейни системи, включително система за противовъздушна отбрана С-400 Триумф.
Украинската армия обаче все още няма правомощия да атакува руски военни цели извън Курска област.
„Вероятно Русия разполага само с няколко ракети „Орешник“, които тепърва ще влизат в серийно производство. Тази ракета е много вероятно да бъде много по-скъпа от другите ракети, които Русия използва в момента срещу Украйна“, заключава британското военно разузнаване.
Автор: Ставрос Атламазоглу
Ставрос Атламазоглу е опитен военен журналист, специализиран в специални операции и ветеран от гръцката армия (национална служба в 575-ти морски батальон и щаб на армията). Има бакалавърска степен от университета Джон Хопкинс и магистърска степен от Училището за напреднали международни изследвания на Джон Хопкинс (SAIS). Работата му е представена в Business Insider , Sandboxx и SOFREP.
Споделете текущата публикация: