Пушенето на електронни цигари има незабавен отрицателен ефект върху кръвоносните съдове, дори да не съдържат никотин. Това показва ново изследване, презентирано на годишната среща на Радиологичното общество на Северна Америка в Чикаго.
Резултатите от него показват, че използването на електронна цигара със или без никотин понижава един важен показател – насищането на кръвта с кислород. Ще са необходими повече изследвания, за да се потвърдят констатациите и да се проучат ефектите в дългосрочен план. Но учените са категорични, че тези резултати означават, че редовното “вейпване” може да доведе до съдови заболявания в бъдеще.
“Хората погрешно смятат, че електронните цигари са по-безопасна алтернатива на тютюневите изделия, но това всъщност не е вярно”, казва д-р Мариан Набут, водещ автор на проучването и рентгеноложка в Университета на Арканзас за медицински науки в Литъл.
Въпреки че аерозолите на електронните цигари нямат същите замърсители, причиняващи рак, като тютюневия дим,
хората все пак вдишват химикали и това изследване показва,
че те влияят зле на организма. Тези устройства работят чрез нагряване на течност, която се превръща в пара, която се вдишва от потребителя. Но парата не съдържа само вода. В зависимост от вида на апарата тя може да включва и вещества като олово, никел, формалдехид, пропиленгликол и глицерин.
“Дори в електронната цигара да няма никотин, може да има други компоненти, които са вредни. Ето защо смятам, че наблюдавахме тези значителни ефекти дори когато изследваните лица не бяха избрали да употребяват устройства на никотинова основа”, казва Набут.
Тя и колегите ѝ разгледали какво се случва с телата на пушачите на цигари, на потребителите на електронни цигари и на тези, които са използвали устройства за пушене, които не съдържали никотин. Обхванали 31 души на възраст от 21 до 49 г. и сравнили резултатите им с тези на 10 доброволци, които не пушат изобщо.
На всеки от участниците бил направен ядрено-магнитен резонанс преди и след пушене, а при непушачите – при всяко посещение. Изследователите също така поставили маншет за апарат за кръвно на горната част на бедрото на всеки от тях, за да ограничат притока на кръв. След като маншетът бил спуснат, те оценили скоростта на притока на кръв в бедрената артерия и измерили количеството кислород в кръвта, връщаща се към сърцето.
Всеки път, когато някой използвал обикновена или електронна цигара, изследователите наблюдавали
значително намаляване на скоростта на кръвния поток
по време на покой във феморалната артерия, която минава по протежение на бедрото и снабдява с кислород цялата долна част на тялото.
В сравнение с непушачите и пушачите на обикновени цигари хората, които са използвали електронни устройства с никотин, са имали най-значително намаление на съдовата функция. Следващата група с най-голяма промяна са тези, които са ползвали елцигари без никотин.
Добрата функция на кръвоносните съдове е важна, тъй като това означава, че те могат да се разширяват и свиват, така че кръвта да тече ефективно, доставяйки кислород и хранителни вещества на тялото и отстранявайки отпадъците. Лошата им работа може да доведе до проблеми като образуване на кръвни съсиреци, високо кръвно налягане, инфаркт и инсулт.
Изследването показа също, че всички хора, които са пушили вейпове със или без никотин, са били с ограничено насищане с кислород.
В миналото някои лекари препоръчваха електронните цигари, за да помогнат на хората да откажат цигарите, но проучванията показаха, че тези устройства по никакъв начин не влияят на тази зависимост.
Според данни от 2019 г. на Европейската статистическа агенция Евробарометър държавата в Европа, където се пушат най-много обикновени цигари ежедневно, е България – 28,2% от населението. Ние сме следвани от Турция – 27,3%. Трети са гърците – 27,2%, а четвърти са унгарците – 26,8%.
За сметка на това пък сме на 4-о място по брой най-малко потребители на електронни цигари ежедневно. Едва 0,6 процента от българите използват тези устройства.
Евростат показва, че сред държавите – членки на ЕС, най-много вейпове се пушат във Франция – 6,6%, Полша – 6,0%, и Нидерландия – 5,9%.
Д-р Алберт Рицо, главен лекар на Американската белодробна асоциация, казва, че новото изследване допълва нарастващия брой доказателства, показващи, че
ползването на електронни цигари излага хората на много повече от безвредна пара
“Не знаем много за въздействието на съставките на въпросните устройства по отношение на ефектите върху белите дробове и кръвоносните съдове. И въпреки че се предполага, че те имат много по-малко токсини от обикновената цигара, не знаем какви са дългосрочните вреди от тях”, казва специалистът.
Споделете текущата публикация: