Промяна на такса смет през 2025 г. одобри на днешното си заседание комисията по благоустройство и комунални дейности към Общински съвет – Варна. Съветниците дадоха съгласието си таксата за жилищни имоти да бъде променена на 1,5 промила върху данъчната оценка при сегашните 0,98 промила. За предприятия тя ще бъде актуализирана от 3,9 промила на 5,97 промила. Предложението за промяната е на администрацията на кмета Благомир Коцев.
Предстои промените да бъдат разгледани от финансовата комисия, а след това и от Общинския съвет. Ако те бъдат одобрени от местния парламент, актуализацията ще влезе в сила от 1 януари 2025 г.
В продължение на 10 години Община Варна следва политика на запазване данъчната тежест на гражданите и бизнеса по отношение на размера на таксата за битови отпадъци, като се фокусира основно към повишаване на събираемостта на таксата. Към настоящия момент тя е с ниво на събираемост над средното за общините в страната.
В дългосрочен план обаче, предвид настъпилите социално-икономически промени през последните години, този подход не може да осигури необходимите финансови средства за покриване на дължимите разходи, се казва в мотивите за изменение на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги и цени на услуги.
За почистване на Варна през 2025 г. са предвидени 55 млн. лева. Размерът на планираните средства за сметосъбиране и сметоизвозване е 15,3 млн. лева. От тях 14,4 млн. лева са за събиране на битовите отпадъци и транспортирането ѝ до завода за боклук в с. Езерово. Останалите 890 хил. лева са за събиране и транспортиране на едрогабаритни и смесени битови отпадъци от нерегламентирани сметища, сочи план-сметка „Чистота“ за 2025 г., която беше одобрена от комисията.
Необходимите средства за почистване и поддържане на чистотата на обществените места са в размер на 19,9 млн. лева. За ръчно и механизирано почистване на площади, спирки, пешеходни зони, детски и спортни площадки, междублокови пространства са заделени 10,7 млн. лева. Малко над 2 млн. лева са планирани за почистване на уличната мрежа. Трудовите и осигурителните разходи, свързани с контрола и изпълнението на дейностите по поддържане на чистотата, в това число издръжката на общинското предприятие „Управление на проекти и озеленяване“ – 5,1 млн. лева.
Разходите за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци са в размер на 19,6 млн. лева. От тях малко над 3,8 млн. лева са за изграждане на Клетка 2 на Регионалното депо за отпадъци в с. Въглен за 2025 г., става ясно от план-сметка „Чистота“.
Във фокуса на днешното заседание бяха действията по събаряне на бомбоубежището на територията на бившия Радиозавод. В зала „Пленарна“ беше изтъкнато, че Общинският съвет и неговите комисии нямат правомощия да се намесват, но с оглед значимостта на проблема и защитата на обществения интерес казусът беше подробно обсъден. Чуха се различни мнения и гледни точки, включително от граждани, които бяха дошли на заседанието.
Всички действия по разрушаване на съоръжението със специално предназначение са спрени. По случая са сезирани Прокуратурата и Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС). Когато компетентните органи се произнесат, ще бъдат предприети съответните мерки, стана ясно на заседанието.
Споделете текущата публикация: