Пациенти с дихателни проблеми получават безплатно апарати и кислород у дома
В бюджета за здраве са заложени близо 5 млн. лева за биомаркерни изследвания
За лекарства са предвидени 2,4 млрд.
Нови лечения и изследвания са предвидени в проектобюджета на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за 2025 година. В план-сметката са заложени близо 5 млн. лева за биомаркерни изследвания, като средствата в перото за медицинските изделия. Предстои обсъждане с Българския лекарски съюз за изработването на амбулаторната процедура, по която биомаркерните изследвания да бъдат изписвани. Целта е да има повече ефективност при лечението на здравноосигурените лица със злокачествени заболявания, стана ясно по време на обсъжданията на новия разход на НЗОК.
Диагностиката на онкологичните заболявания ще стане по-достъпна, тъй като до този момент тя се спонсорираше от фармацевтичната индустрия или се заплащаше от пациента. Практиката беше болните да получават подкрепа от дарителски кампании на фармацевтични фирми, но данните са, че до такава помощ стигат едва половината от болните, а останалите пациенти сами трябваше да заплащат биомаркерните тестове.
В проектобюджета на НЗОК е предвидено да бъдат заплатени повече от 24,7 млн. специализирани дейности за извънболничната помощ, около 31,7 млн. броя медико-диагностични изследвания, 2,3 млн. броя хоспитализации по клинични пътеки и 1,9 млн. клинични и амбулаторни процедури.
Със средствата за болнична помощ се предвижда да бъдат заплащани и нови дейности в пакета на НЗОК, които са въведени с Националния рамков договор (2023-2025 г.). Ще се финансират и промените в Наредба №9, според които в приложение “Клинични пътеки” се актуализира с включването им в обхвата заболявания и медицински процедури като новата амбулаторна процедура под номер 48 “Амбулаторно лечение и контрол на пациенти с хронична хипоксемична дихателна недостатъчност, показани за домашно кислородолечение (LTOT)”.
Според проведените обществени обсъждания, домашното кислородолечение на пациенти ще се издава след преглед от специализирани комисии, в които участват пневмолози и фтизиатри. Домашното лечение ще включва предоставяне на кислородни концентратори, кислородни бутилки и други необходими консумативи, като през цялото време се прави тримесечен мониторинг на пациентите. Заключението на специалистите е, че така ще се облекчи много състоянието на хората, страдащи от хронична хипоксемична дихателна недостатъчност.
За лекарства по Каса са предвидени около 2,4 млрд. лева, като за от тях около 1 млрд. лева са за онкомедикаменти.
В проектобюджета на НЗОК е планирано, че от средствата за Бърза медицинска помощ са предвидени 68 млн. лв. за медицинския персонал в лечебни заведения, които извършват медицински дейности в отдалечени, труднодостъпни райони или единствени изпълняват съответната дейност в съответната община.
НЗОК с близо 10 млрд. лева за 2025 г.
Болниците с повече пари от личните лекари
418 млн. лв. за кариеси и протези
Проектобюджетът на НЗОК за 2025 г. е с резерв около 279 млн. лв.
Почти 10 млрд. лева са осигурени за НЗОК за 2025 г. (9 517 585,1 лв.) или с 1,3 млрд. лева повече в сравнение с 2024 година, стана ясно след заседанието на Надзорния съвет на Касата.
Разходите са предвидени по пера, като най-голям дял се пада за болничната медицинска помощ – близо половината от проектобюджета на НЗОК или малко над 4 млрд. лева (4 170 559,0 хил. лв).
За Първичната извънболнична медицинска помощ (ПИМП) са предвидени малко над половин млрд. лева (650 587,8 хил. лв), за лекарите-специалисти, включително за диспансерното наблюдение са заложени близо 662 млн. лева, а за медико-диагностични изследвания (МДД) – около 305 млн. лева. За дентални дейности, включително за заплащане изработката на медицинско изделие “тотална зъбна протеза” сумата в проектобюджета на НЗОК е малко над 418 млн. лева, а за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, за заплащане на цени на дейностите по отпускане на лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък и за медикаменти за лечение на злокачествени заболявания сумата е близо 2,6 млрд. лева.
Приходите в проекта на бюджет на НЗОК са предвидени около 8,9 млрд. лева, което е увеличение в сравнение с 2024 г. от 1,2 млрд. лева.
Заложеният в проектобюджета на НЗОК резерв е в размер на около 279 млн. лева.
Споделете текущата публикация: