твоята гледна точка
Никулден е. Честит празник!
Автор Vnews, добавено на 06.12.2024 година, в категории: HotNews, Коментари (0)

На 6 декември църквата почта паметта на св. Николай Чудотворец, а празникът е известен още като Никулден. На този ден празнуват всички с имената Никола, Николай, Николина, Николета и производните им. Празникът се свързва с редица традиции, обичаи и забрани.

Никулден се пада по време на Коледните пости, но на този ден задължително се консумира риба. На трапезата се слагат и постни ястия – постни сарми, ястия с жито, царевица.

Според традициите не трябва да се яде „гола“ риба, т.е. риба без люспи, защото това вещае бедност и нищета през следващата година. Люспите на рибата символизират парите. По традиция домакинята запазва няколко люспи при почистването на рибата и те се слагат в портмонето до следващата година. Вярва се, че това привлича късмета и богатството.

Също така при почистване на рибата люспите не трябва да падат на земята. Но ако това се случи, те не трябва да се настъпват, тъй като това вещае тежко заболяване.

По традиция на този ден се консумира шаран, но костите в никакъв случай не се изхвърлят – тя трябва да се изгорят, хвърлят в течаща вода или да се заровят. Това ще привлечее късмет и плодородие.

Никулденската трапеза не трябва да се вдига цяла нощ. Вярва се, че по това време душите на мъртвите слизат на земята, за да вечерят.

На този ден не се влиза в морето с кораби и лодки, а тези които са в морето, пускат котва на мястото, на което се намират.

На този ден семействата на рибари и моряци не работят. Според народните вярвания след Никулден се преуствановява риболовът до пролетта. Рибарите не трябва да влизат в морето през този период.

Смята се, че този ден слага началото на зимата. Ако времето на празника е студено, това вещае добра реколта. Но ако е меко, това означава, че реколтата ще е слаба.

Първите споменавания на Свети Никола са документирани през 6 век – тогава император Юстиниан построява църквата на Николай Чудотворец в Константинопол.

Смята се, че светецът е живял през 270-345 г. пр.н.е. Според легендата Николай е роден в богато и знатно семейство, но рано губи родителите си. След смъртта им той получил наследството и го раздал на бедни и нуждаещи се.

Има една история за това как Свети Николай веднъж решил да помогне на беден вдовец и единствената му дъщеря. Любимият на момичето бил от богато семейство, а неговите родители били против брака без зестра. Една вечер св. Николай неусетно пъхнал торбичка със златни монети в дома на момичето и по този начин помогнал на влюбените да се съберат.

През 325 г. Николай посети Първия вселенски събор в Никея, където беше потвърдено учението за Троицата: триединството на Отца, Сина и Светия Дух.

Според народните легенди св. Никола е покровител на морето, подводния свят, моряците и рибарите. Легендата гласи, че веднъж, докато бил в морето, започнала силна буря и лодката му започнала да се пълни с вода. Тогава св. Никола взел един шаран и запушил дупката, през която влиза вода. Така спасил себе си и своите спътници. Затова по традиция на празника се яде шаран



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Бизнес

Остават седем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя […]

 
Властта

Народните представители да са длъжни да направят медицинско кръвно изследване за употреба на алкохол и наркотични вещества в началото на всяка […]

 
Здраве и красота

Партита, излитания, вечери, брънчове и обеди. Празничният сезон е пълен със забавления, но той също може да предизвика стрес, особено ако […]

 
Жълто

Конкурсът за красота „Мис Франция“, чието 95-о издание се състоя в събота късно вечерта, за първи път беше спечелен от участничка, […]

 
 

към началото