твоята гледна точка
Опасен щам на стомашен вирус иде през лятото
Автор Vnews, добавено на 28.06.2015 година, в категории: Доктор Ох Боли, Коментари (0)

Лятната почивка е време за релакс, но често се случва настроението ни да се помрачи от остра инфекция. В повечето случаи тя е съпроводена от повръщане или разстройство. Много от тези летни болести се причиняват от ентеровируси, които са доста разнообразни като подвидове.

Това лято се очаква и един опасен агресивен щам от тази група – “Ентеро 76”,

казва д-р Мария Грозева, педиатър и хомеопат от Хасково. Наистина той се среща значително по-рядко от останалите подтипове, но пък заболяването протича изключително тежко, защото може да бъде засегната и нервната система.

Добрата новина е, че това усложнение е обратимо, допълва лекарката.

В началото на лятото един от основните въпроси, които вълнува нейните пациенти, е как да подготвят имунната си система за лятото. Мечтаем цяла зима за летния отпуск и никой не би желал да се налага точно в този момент да търси спешно лекарска помощ.

Пик на летния грип през юли и август

В момента наблюдаваме преход от респираторните вируси (рино- и аденовируси) към така наречения летен грип, пояснява д-р Грозева.

Пикът се очаква през горещите месеци юли и август. Когато хората говорят за летен грип, всъщност става дума за всички подтипове на чревните вируси – ротавируси, ентеровируси и норовируси. От тях са известни над 100 вида.

Неприятното е, че те са изключително прилепчиви, изменчиви, а на всичкото отгоре притежават най-голямата позната в природата устойчивост. Най-опасни от тях са видовете коксаки – инфекциите, които причиняват, протичат най-тежко. Общото състояние се влошава. Човек вдига висока температура до 39-40 градуса. Оплакванията са от втрисане, болки в мускулите, ставите и гърлото, повръщане, разстройство, може да се наблюдават кожни обриви, да има засягане на дихателната и нервната система.

Вирусът попада в организма през устата и по въздушно-капков път,

размножава се в червата, но може да достигне по кръвен път до различни органи и системи

Точно това е коварното – в състояние е да предизвика усложнения като небактериален менингит, миокардит, вирусен енцефалит и дори пневмония посред лято.

Най-висока заболеваемост традиционно се наблюдава на морето, разказва д-р Грозева. Там се събират много хора на едно място. Не се спазва добра хигиена, понякога се консумира замърсена вода или храна. Като сме по цял ден на плажа, забравяме или няма къде да си измием ръцете, преди да похапнем нещо.

Летните инфекции се причиняват от много и различни вируси, затова и протичат доста разнообразно. Повечето хора – около 80% от заразените, не развиват симптоми. При други обаче се наблюдава тежко засягане на общото състояние с интоксикация, обезводняване и усложнения, допълва педиатърът. Всичко зависи от нивото на имунна система на боледуващия и вирулентността на причинителя.

Най-често засегнати са децата, заради неукрепналата си имунна система. Увлечени в игри, те

забравят за миенето на ръцете, стоят дълго на слънце

или с мокри бански Затова родителите трябва да следят стриктно за добрата хигиена, да не се излагат на преохлаждане или прегряване. Също така е важно малките да приемат достатъчно течности и да консумират здравословно приготвена храна. Както и да не се подценява грижливото измиване на плодовете и зеленчуците.

Горещината е риск за качеството на сладоледи, кремове или сандвичи от улицата – в тях може да се размножават бактерии. Често в началото е трудно да се прецени дали става дума за банална, или сериозна инфекция. При температура, повръщане и разстройство, които продължават повече от 2-3 дни, задължително да се търси лекар. Пикът на салмонелоза, дизентерия и хепатит А също е през лятото.

Как да се предпазим от летните вируси?

Повечето възрастни вече са карали тези инфекции и имунната им система е тренирана.

Достатъчно е да поддържат здравословно хранене и балансиран начин на живот чрез любима работа, хоби и партньор в живота, съветва лекарката.

Децата се нуждаят от повече грижи, а хомеопатичните средства са отлични за профилактика. Седмица преди пътуването може да започнем подготовка с комбинираните хомеопатични препарати инфлуцид при по-големите и имунокинд за малките до 1 г. Като обща имунопрофилактика се дава три пъти дневно по 1 таблетка. В допълнение може да се взема и пробиотик. Този курс продължава по време на цялата почивка.

При първи прояви на повръщане, разстройство и метеоризъм може да се започне с гастрокинд с доза от 6 пъти по 1 таблетка дневно при остри състояния, а после 3 пъти по 1 таблетка до изчезване на симптомите (за деца до 1 г.).

При по-големи деца и възрастни дозата е двойна – 6 пъти по 2 таблетки при остри симптоми и 3 пъти по 2 таблетки след отминаването им. Това е изпитан комбиниран препарат, съдържащ четири хомеопатични лекарства, насочени към стомашно-чревния тракт.

Първата помощ за децата включва още поемане на достатъчно течности и подходящ хранителен режим.

При повръщане е важно да се спре напълно храненето за няколко часа дори ако детето иска да яде

Давайте течности, които не дразнят стомаха, на малки дози, но често – минерална вода, хладък чай, рехидратиращи прахчета, разтворени във вода.

„При това състояние помагат и шуслеровите соли. От сол №8 – натриев хлорид, се вземат по 3-6 таблетки за регулиране на водно-солевия баланс. Много често повръщането е съпроводено или последвано от разстройство. Чрез него също се губят течности, затова наваксването с течности през устата продължава. При стомашните вируси може да се прибавят шуслерова сол №3 железен фосфат, сол №5 калиев фосфат, като се продължава и приемът на сол №8. По 3 таблетки от всяка сол се дават през половин час 3-4 пъти дневно. Тази комбинация е подходяща и при температура над 38,5 градуса, която често съпровожда летните вируси. При спазми и колики може да се прибави и сол №7 магнезиев фосфат. Десет таблетки от нея се разтварят в топла вода и се пият на малки глътки“, обяснява д-р Грозева.

Ако детето е отпуснато и сънливо, уринира рядко и се оплаква от коремна болка, това е сигнал за обезводняване. При малките състоянието е опасно, затова потърсете незабавно лекар, който може да назначи венозна рехидратация (вливане). Всяко закъснение усложнява лечението.

Изключително важни са адекватните родителска реакция и навременната лекарска намеса, подчертава хомеопатът.

След като се даде покой на стомашно-чревния тракт, проведе се правилна перорална рехидратация и се преодолее повръщането, може да се помисли за храна.

Захранването: постепенно и с подходящи храни

За кърмаческата възраст са създадени специални диетични формули, а при по-големите деца и възрастни захранването след острото проявление на инфекцията започва със сухар, солети и бисквити.

Важно е нищо да не се дава насила. Детето само ще покаже от какво има нужда. Човешкият организъм може продължително да бъде лишен от храна и да оцелее, но без течности не може да издържи и едно денонощие. Лесно е да родиш дете, трудно е да го отгледаш, заключава д-р Грозева.

Родител се става с всички грижи около бебето – температура, повръщане и други болести. Важно е да познаваме децата, да сме обучени как да им окажем адекватната първа помощ, да разбираме това, което ни подсказват с поведението си.

Човешкият организъм се стреми към хармония и ако имунната му система се намира в състояние на баланс, тя ще се справи с предизвикателствата на летните инфекции, подчертава д-р Грозева./24 часа



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Все още се уточняват някои изчисления, но вече на 99% е сигурно, че лятото на 2024 г. е най-топлото, откакто съществуват метеорологични наблюдения в България и сегашното лято се сравнява с […]

 

Комисията отново не е предвидила регистриране на листи на партии и коалиции с е-подпис
ВАС остави без разглеждане третата жалба на ДПС-Доган

24 […]

 

Няма опасност България да бъде застигната от циклона, причиняващ опустошителни валежи и наводнения в Централна и Източна Европа. Ситуацията се следи […]

 
 

към началото