Доналд Тръмп ще участва в церемонията по откриването на възстановената катедрала „Нотр Дам“ в събота в Париж. Това ще бъде и неговото първо задгранично пътуване на новоизбрания президент на САЩ.
Катедралата – символ на френската столица беше изпепелена от голям пожар преди пет години. Тръмп поздрави френския президент Макрон за възстановяването на „Нотр Дам“. В своята социална мрежа Truth social той написа, че Макрон е свършил „чудесна работа“.
Около 40 държавни и правителствени лидери ще присъстват днес на откриването на катедралата, предаде Франс прес, като се позова на френското президентство. Сред поканените освен новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп са и държавните глави на България, Германия, Италия, Полша, Хърватия, Финландия, Грузия, Косово и Литва.
Първата дама на САЩ Джил Байдън също се присъства на тържественото събитие, като ще представлява на него настоящия президент Джо Байдън.
Поканен е президентът на Украйна Володимир Зеленски. Сред гостите ще бъде председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Поканени са и премиерите на Армения, на Сърбия и на Нидерландия, както и принцът на Монако Албер Втори, кралят и кралицата на Белгия Филип и Матилд, британският престолонаследник, принц Уилям, който обаче няма да бъде придружаван от съпругата си, принцеса Катрин, приключила наскоро химиотерапия си заради онкологично лечение, допълва Франс прес. Според светското издание „Пийпъл“ принцът ще представлява баща си, крал Чарлз Трети на церемонията по откриването на храма.
Събитието ще уважат и редица африкански лидери, сред които президентите на Демократична република Конго, на Република Конго, на Габон и на Того, допълва Франс прес.
Папа Франциск също беше поканен, но той отклони поканата, тъй като по-късно през месеца ще посети френския остров Корсика. От негово име утре ще бъде прочетено послание по време на церемонията, на която ще присъстват държавните и правителствените ръководители.
Откриването на катедралата утре ще се превърне в своеобразна среща на върха по един радостен повод в момент, в който Франция е в политическа криза, а френският президент Еманюел Макрон е в търсене на нов премиер, отбелязват френски медии. Очаква се тази своеобразна среща на върха да стане повод и за редица двустранни контакти. Според висш украински представител може да има среща между Тръмп и Зеленски например, предаде Франс прес. Със сигурност Тръмп и Зеленски ще бъдат приети по отделно от френския президент в Елисейския дворец, съобщи френското президентство. Визитите им там ще бъдат преди церемонията по откриване на храма.
Катедралата Нотр Дам пострада сериозно при пожар, разразил се вечерта на 15 април 2019 г. След това френският президент обеща, че тя ще бъде възстановена възможно най-скоро и това обещание беше спазено. Причините за пожара остават неизвестни, припомня Франс прес.
Тържественият момент по откриването на възстановения храм настъпи в момент, в който рейтингът на Макрон намалява и се чуха призиви за неговата оставка заради разразилата се политическа криза след падането на правителството на премиера Мишел Барние, изкарало по-малко от три месеца на власт. Вчера Макрон направи телевизионно обръщение към сънародниците си, в което даде ясно да се разбере, че има намерение да управлява до края на мандата си през 2027 г. Той упрекна радикалната левица и крайната десница за свалянето на правителството на Барние.
Радостта по откриването на възстановената катедрала е помрачена и от друга лоша новина за Макрон – финализиране на преговорите относно споразумението за свободна търговия между блоковете ЕС и Меркосур. Преговорите се проточиха 25 години и Франция не веднъж заяви, че в този вид на споразумението не може да го подкрепи. Възражения изразиха също Полша и Италия, припомня Франс прес.
Откриването на Нотр Дам напомня на зрелищните церемонии по откриване и закриване на Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж, също състояли се в присъствието на видни гости, но паднали се отново в момент на политическа криза.
Сега за сигурността по време на церемонията по откриването ще се грижат 6000 полицаи и жандармеристи. Церемонията ще се състои на площада пред катедралата, на който могат да се поберат максимално 3000 души и това ще са хора, които имат специална покана. В зоната на катедралата, на кейовете на левия бряг на река Сена, ще има обособени пространства, на които максимално 40 000 души ще могат да проследят откриването на специално инсталирани екрани, съобщават Франс прес и Асошиейтед прес.
Програмата на церемонията предвижда утре Макрон да произнесе в края на следобеда тържествена реч пред гостите, събрали се на площада пред катедралата. После архиепископът на Париж Лоран Юлрик ще удар три пъти с архиепископския си жезъл по затворените врати на катедралата. И тогава дверите на храма ще се отворят официално за първи път от пет години. Ще последва кратка църковна служба в тесен кръг, но по време на нея няма да има причестяване.
След края на тази църковна служба е предвиден тържествен концерт на площада пред храма, организиран от медийната група „Франс Телевизион“ и излъчван съвместно с „Радио Франс“. В концерта ще участват филхармоничният оркестър на „Радио Франс“, дирижиран от венецуелският диригент Густаво Дудамел, китайският пианист Лан Лан, южноафриканското сопрано Прити Йенде, тримата изпълнители Клара Лусиани, Виане и Гару, които са много популярни във Франция, френско-бенинската певица Анжелик Киджо, ливанската певица Хиба Тауаджи, френската оперна прима Жюли Фюш, американският челист от китайски произход Йо-Йо Ма, който е роден в Париж и др.
В неделя сутринта ще има тържествена литургия по откриването на възстановения храм, на която ще присъстват 170 епископи и свещеници от 106 френски епархии. Втора меса ще има в неделя следобед за широката общественост, като за да присъстват на нея хората трябваше да се регистрират онлайн.
Във възстановяването на катедралата участваха 250 компании. Беше организирана дарителска кампания, в която бяха събрани 846 милиона евро, като от тях 700 милиона бяха похарчени за възстановяването на храма, останалите средства ще бъдат използвани за спешна реставрация на външната част на катедралата, заяви ръководителят на възстановителните дейности Филип Жост, който пое този пост след като през август 2023 г. почина генерал Жан-Луи Жоржлен, натоварен първоначално с мисията, припомня Франс прес.
На 29 ноември президентът Макрон, съпругата му Брижит, кметицата на Париж Ан Идалго, парижкият архиепископ и Филип Жост посетиха за първи път напълно възстановения храм и това посещение беше излъчено по телевизията. Преди това на няколко пъти Макрон посети катедралата, докато в нея течаха възстановителните дейности.
По време на визитата на 29 ноември Макрон благодари на всички, които са допринесли за възстановяването на храма. Тогава на събитието бяха поканени 2000 души, допринесли за възстановяването, като от тях дойдоха 1300. Сред тях имаше представители на разнородни занаяти, вложили уменията и силите си в мащабното начинание.
По време на обиколката на 29 ноември Макрон и придружаващите го лица спряха на 10 символични места. Първото беше на площада пред храма. Второто беше на влизане в храма. Третото беше на средокръстието, където сводовете са възстановени със същите методи и материали, като тези от 13-и век. Там Макрон разгледа и новия олтар от бронз, проектиран от дизайнера Гийом Барде, както статуята на Богородица, поставена върху колона, която оцеля чудодейно при пожара преди пет години. Четвъртата и петата спирка бяха в горната част на храма, където първо Макрон се наслади на „Гората“ – плетеницата от масивните дървени греди, върху която се крепи покривната конструкция на храма, пострадала тежко при пожара. В тази зона на храма е и шпилът, чието рухване по време на пожара преди пет години телевизиите излъчиха буквално на живо. В тази зона сега има инсталирана система, която в случай на пожар, отделя водна мъгла, за да го потуши. „Гората“ е възстановена със същата дъбова и със същите техники, използвани както по време на строежа на храма. Шестата спирка от визитата на Макрон в Нотр Дам на 29 ноември беше при стенописите, възстановени според отколешни традиции. Седмата спирка беше в параклиса Сен Мишел. На осмата и деветата спирка Макрон и придружителите му разгледаха реликвите и статуите в катедралата. Десетата спирка беше при катедралния орган.
Катедралата Нотр Дам е строена в продължение на 182 години, като строителството започва в 12-и век и завършва през 14-и век, припомня Асошиейтед прес. През вековете храмът е понасял различни щети, като например през 1792 г. френски революционери „обезглавяват“ 28 статуи на фасадата, защото ги взимат погрешка за тези на френски монарси, докато те всъщност са били древни юдейски царе, припомня Асошиейтед прес. Главите са открити през 1977 г., заровени в двор в парижкия Девети район, и днес 22 от тях са реставрирани и изложени в музея Клюни във френската столица.
От 8 до 15 декември в катедралата ще бъдат отслужени по три меси всеки ден. Като първата в 10,30 ч. ще бъде отслужена всеки ден от парижкия архиепископ, а другите две ще са от 17,45 и 18,30 ч., припомня Франс прес.
Катедралата Нотр Дам е един от най-посещаваните от туристите обект в Париж, но и в Европа. През 2017 г. например тя е било посетена от 12 милиона души. След откриването й се очаква на година в нея да идват между 14 и 15 милиона души.
От утре, на 7 декември, ще бъде пусната в действие системата за улеснен достъп до катедралата, считано от 9 декември. Резервациите не са задължителни, но ще помогнат на хората да не чакат на опашки, за да влязат в храма. Хората, които са си направили резервация, ще трябва да дойдат на място 5 минути преди заявения час и ще могат да закъснеят до 20 минути след уречения в резервацията час.
Френската министърка на културата Рашида Дати предложи идеята входа за катедралата да се заплаща от туристите, желаещи да я посетят, но Конференцията на френските епископи подчерта, че достъпът до местата на вероизповедание трябва да е безплатен.
Споделете текущата публикация: