От есента започва тригодишното обучение на парамедици и четиригодишното на лекарски асистенти. След като получат тапия, те ще се качат в линейките. „Само така ще могат да се увеличат 16-те екипа, които в момента отговарят за животоспасяващата помощ в двумилионна София и близките 38 села (според стандартите в ЕС екипите трябва да са 89 – б.р.). Това заявява за „Труд“ здравният министър д-р Таня Андреева. Според нея новите кадри ще запълнят и празните щатове за доктори в Спешната помощ в цялата страна.
Д-р Андреева и образователният министър проф. Анелия Клисарова са се разбрали обучението да се извършва в медицинските университети в София, Варна и Бургас. Още се обсъжда по колко места да бъдат разкрити – между 50-100 или по-малко.
„Лекарският асистент е по-развит аналог на фелдшера. Той ще може да преглежда, да поставя диагноза и да провежда определено лечение, но не такова, каквото извършва специалистът – примерно кардиолог, невролог или ендокринолог“, каза д-р Андреева. Парамедици и лекарски асистенти ще се качват в линейките, когато за съответните случаи не е необходим лекар.
Здравният министър обясни, че липсата на екипи в Спешната помощ се дължи както на ниското заплащане – около 600-700 лв. месечно, така и на липсата на възможност за реализация. Затова концепцията на здравното министерство предвижда докторите от линейките да имат възможност да продължат лечението на болния в спешните приемни отделения, които ще преминат от болниците към центровете за спешна медицинска помощ. „Никой не е учил 10 г., за да има допир до пациента за 10 минути“, подчерта д-р Андреева.
Тя обеща всяка година заплатите в Спешната помощ да растат с 10-20%. Обещаното повишение от 10% от януари 2014 г. е изплатено преди броени дни. „Забавихме се, защото чакахме одобрението на Министерството на финансите. Вече платихме и за спешните пациенти, и на психиатриите“, каза министърът.
ЗАСЕГА НЯМА ДА ПИПАТ БЮДЖЕТА НА НЗОК
На 15 май лекарите излизат на протест заради финансовите проблеми в здравната система. Затова съсловната им асоциация поиска от властта актуализация на бюджета на НЗОК.
„Искрено се надявам да не се стигне до актуализация, защото не са използвани всички механизми за овладяване на бюджета на здравната каса. Имам предвид и настоящите договаряния, които вървят за цените на медикаментите и на медицинските изделия“, коментира пред „Труд“ здравният министър д-р Таня Андреева. Според нея в закона неслучайно е записано, че на полугодието трябва да се направи анализ как върви изпълнението на бюджета и чак след това да се мисли за допълнително финансиране на касата.
„За съжаление фокусът днес не е върху грижата за пациента – това, което лекарите правят денонощно, с много усилия, адреналин, с много стрес и сълзи, когато губят пациент, а върху това дали ще стигнат парите или не“, обобщи д-р Андреева.
Споделете текущата публикация: