Човек дори да не пуши и да не консумира алкохол, пак може да не успява да живее здравословно, ако има навици, които го излагат на същите замърсители, съдържащи се в цигарения дим или които повишават риска от развитие на рак, еквивалентно на риска, причинен от тютюнопушенето.
За щастие, тези навици могат да бъдат изкоренени лесно, стига да направите няколко промени в ежедневието си. А ето и кои са те:
1. Седенето по цял ден.
Дори да тренирате редовно, ако работата ви е свързана със седене на бюро по 8 часа на ден или с продължително шофиране, значи вие сте застрашени от различни здравословни проблеми. Според здравния център „Alberta Health Services Cancer Care“ в Канада, заседналият начин на живот е свързан с почти 160 хиляди случаи на рак на гърдата, на дебелото черво, на простатата и рак на белия дроб всяка година.
Ако сте в тази група, опитайте се да правите повече паузи по време на работа и в тях да се движите или да стоите прави. У дома, устоявайте на изкушението да седите пред телевизора, а излезте на кратка разходка около дома си.
2. Консумирането на прекалено много месо и сирене/кашкавал.
Животинските протеини са богати на растежния хормон IGF-1, който може да стимулира растежа на раковите клетки. Едно проучване от Университета на Южна Калифорния наскоро установи, че хората, които се хранят с много животински протеини по време на средната си възраст са с четири пъти по-рискова група от развитие на рак, отколкото вегетарианците, например.
Заменете месото и сиренето с вкусни растителни източници на протеини като боб, например. Интересното е, че проучването е установило, че след като човек премине 65-годишна възраст, може да яде повече животински протеини, защото производството на IGF-1 от тялото се забавя.
3. Готвене с природен газ.
Много хора предпочитат да готвят на готварска печка на газ, но така се излагат на допълнителна доза от въглероден оксид, азотен диоксид и формалдехид, всеки път, когато правят нещо на котлона. Същите тези три замърсители се намират в цигарения дим.
Ако имате такава печка/плот с котлони, то поне използвайте аспиратор, когато готвите.
4. Готвенето с нагорещено растително масло.
Изследванията са показали, че готвенето с растителна мазнина и соево масло и по-точно по време на нейното нагорещяване във въздуха се изпускат прахови частици, алдехиди и полициклични ароматни въглеводороди – съединения, които се намират и в цигарения дим и са свързани с възпаление на дихателните пътища.
Гответе със зехтин, но се опитайте да избягвате пърженето и готвенето на висока температура. Не забравяйте вентилацията!
5. Тен на закрито.
Едно скорошно изследване, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация изчисли, че тенът, придобит на закрито (от солариум) причинява около 420 хиляди случаи на рак на кожата в САЩ всяка година. Пушенето, за сравнение, причинява 226 хиляди случаи на рак на белия дроб.
Колкото и бледа да е кожата ви, по-добре яжте повече моркови и домати за естествен блясък (и двете храни са богати на каротеноиди и ще дадат тласък на тена ви).
6. Липса на достатъчно сън.
Липсата на сън не само прави човек раздразнителен, но и хроничното недоспиване предизвиква високо кръвно налягане, сърдечни проблеми, инсулти, затлъстяване, както и множество други здравословни проблеми. Едно проучване установи, че човек трябва да спи най-малко шест или седем часа на нощ.
Ако чувствате, че не получавате достатъчно сън редовно, консултирайте се с лекар, за да видите дали не страдате от състояние като сънна апнея.
Споделете текущата публикация: