Централната избирателна комисия (ЦИК) вече е в пълен състав от 19 души. ГЕРБ получи самостоятелна блокираща квота от 7 гласа в изборния орган. Въпреки това от партията на Бойко Борисов внесоха и промяна в Изборния кодекс, която още повече обърка аритметиката, с която са на път да отрежат НДСВ и Реформаторите от места в ЦИК. А казусът с назначенията в ЦИК на президента Росен Плевнелиев ще се прехвърли в Конституционния съд.
Това е последното развитие на скандала около състава на новата изборна комисия.
Парламентарното заседание вчера започна с дискусия по номинацията на Маргарита Златарева за втори зам.-шеф на ЦИК. Мястото остана вакантно, след като кандидатурата на ГЕРБ бе отхвърлена от БСП и ДПС преди седмица. Причината – държавният глава се позова на „по-справедлива аритметика“, но различна от записаната в Изборния кодекс, и даде едно място повече на ГЕРБ за сметка на квотата на ДПС. Сметката на „Дондуков“ 2 и ГЕРБ пък съвпадна, а управляващите заявиха, че Плевнелиев нарушава Изборния кодекс и правовия ред.
ГЕРБ отново внесе номинацията на Златарева още в деня на отхвърлянето преди седмица. Във вторник обаче хората на Бойко Борисов получиха обещание от ДПС за подкрепа, след като от БСП отказаха на партньорите си промяна в Изборния кодекс за увеличение на местата в комисията.
Народното събрание не можеше да избере номинация от друга парламентарна сила, освен от ГЕРБ – по закон няма как в 4-членното ръководство на ЦИК да има двама души от една и съща партия.
В крайна сметка с гласовете на ГЕРБ и ДПС Златарева стана зам.-шеф на ЦИК. А с това местата на ГЕРБ в 19-членната комисия станаха 7. По закон ЦИК взема решения с мнозинство от 2/3 или 13 гласа, ако присъстват всички членове. БСП, ДПС, „Атака“, Реформаторите и НДСВ общо обаче имат 12 места.
Социалистите и „Атака“ символично не участваха в гласуването.
По време на дебатите в парламента лидерът на левицата Сергей Станишев обяви, че партията му започва разговори с останалите ПГ за сезиране на Конституционния съд с жалба за действията на Плевнелиев и указа му за ЦИК. По-късно Мая Манолова обяви, че жалбата вече се подготвя, но не даде подробности какво ще съдържа тя. Юристи от БСП и ДПС пък признаха, че засега нямат идея за съдържанието. По закон актовете на държавния глава се разглеждат само от КС и само в случай, че противоречат на основния закон. Не е ясно и дали ДПС ще подкрепи партньорите си във властта, след като те им отказаха промяна в Изборния кодекс, за да се възстанови отнетото от президента място на ДПС в ЦИК. Станишев потвърди, че парламентът няма да се занимава да измъква президента от каша, забъркана от самия него, за която най-малкото „дължи извинение“. Лидерът на БСП обвини ГЕРБ, че занимава обществото и Европа с „един изкуствен казус, създаден от президента, който открито наруши закона“.
Лидерът на ГЕРБ Борисов отговори в кулоарите, че не държавният глава е виновен за ситуацията, а „неработещият Изборен кодекс на Мая Манолова. „Докато се пече Станишев и събира тен, президентът му е виновен, че се опитва да прави консултативен съвет“, отсече Борисов, вероятно научил, че шефът на БСП бе по дела на ПЕС в Йордания. И похвали с половин уста лидера на ДПС Лютви Местан, че като „по-грамотен човек вижда, че за това, което е направила Мая Манолова, един ден ще му се смеят поколенията“.
След критиката на Борисов за провала на „дупнишката правна школа“ (по адрес на Манолова – б.р.), от ГЕРБ обаче внесоха странна поправка в Изборния кодекс. От проекта и мотивите към него става ясно, че искат ЦИК да е от 18 членове, за да има „справедливо“ разпределение на местата между 4-те ПГ, като в бройката влизат и четирима души ръководство. Според юристите на ГЕРБ начело с Цецка Цачева местата в 18-членната ЦИК трябва да се разпределят така: 7 – ГЕРБ, 6 – БСП, 3 – ДПС и 2 – „Атака“. Макар в текста да фигурират двете места за Реформаторите и НДСВ, които имат евродепутати, ако те получат местата си, комисията би била от 20, а не от 18 души, както предлага ГЕРБ.
Макар ДПС да подкрепи кандидата на ГЕРБ за ЦИК, от партията на Лютви Местан критикуваха остро поведението на държавния глава. Зам.-председателят на групата на ДПС Йордан Цонев попита кое е налагало в Изборния кодекс да се дава право на президента да назначава членове на ЦИК, по кой конституционен текст и какъв е бил проблемът НС да избира членовете на ЦИК и да разпредели квотите. И дори се закани, че той няма да подкрепи нито едно правомощие на „Дондуков“ 2, „докато този президент е такъв“.
В цялата сага лъсна и проблем между БСП и ДПС. Цонев настоя да се спре с „мантрата ДПС преяжда с власт“, защото тя не е вярна и даде примери с правителствени назначения. По думите му извън общата цел, която ДПС и БСП имат – подкрепа на кабинета „Орешарски“, отношенията между двете партии нямат значение за обществото.
Споделете текущата публикация: