Българите предприемат кратки почивки и обикновено на близко разстояние. Това става ясно от доклад на Евробарометър за нагласите на европейците към туризма. Изследването е проведено през януари т.г. и фокусът му е как европейците организират почивките си, кои са предпочитаните места, каква е удовлетвореността на туристите и какви са плановете им за тази година. Анкетирани са 31 122 души от целия Европейски съюз (ЕС), както и от Турция, Македония, Исландия, Норвегия, Сърбия, Черна гора и Израел.
Анкетираните в България са последни в класацията на дългите почивки. През 2013 г. само 37 на сто са предприели пътуване с между 4 и 13 нощувки. Обяснението за тези данни са ниските доходи. Така поне са отговорили 66 от анкетираните българи. Сходни са данните и за Сърбия, Кипър и Гърция. Много малко са и сънародниците ни, които предприемат почивки за над две седмици – само един на всеки 20 души. 19 на сто дори са отговорили, че не са пътували въобще през миналата година, което пък е най-високият процент от всички страни, включени в изследването. На другия полюс са скандинавските страни.
Времетраенето на почивката предопределя и посоката. 73 на сто от анкетираните у нас са казали, че възнамеряват тази година да почиват някъде из страната, вместо да пътуват в чужбина. По-зле по този показател са само Гърция и Хърватия – съответно 84 и 80% са казали, че не мислят да почиват в друга страна. На другата крайност са хората от Люксембург, Малта и Белгия, където само между 6 и 16 на сто няма да пътуват в чужбина.
Цената става все по-определяща при търсене на почивка. През 2013 г. 80 на сто от българите са отговорили, че цената е била водеща при планирането на отпуска. Това е увеличение със 17 пункта в сравнение с 2012 г.
Българите най-малко се оплакват по време на летуване. Едва 78 на сто от анкетираните са отговорили, че са пуснали официално оплакване от обслужването по време на почивката си през 2013 г. За сравнение в другите страни най-ниският процент е 83. С 13 пункта се се увеличили хората, които държат да имат добри условия за децата.
Споделете текущата публикация: