Истинска война в червено се вихри в общините на Варненска област, твърдят действащи функционери на БСП от региона. Участниците в битката са социалисти и доскорошните им съратници в БСП, решили да заложат на АБВ.
Според твърденията на наблюдатели, два месеца преди евровота, столетницата изпуска контрола върху организациите си в Девня, Ветрино и Вълчи дол. Обект на сериозно ухажване от страна на азбукарите били социалистите в Провадия и Белослав.
В Девня социалистите предпочели да последват Ели Иванова, тъй като трудно сработвали с екскмета Васил Иванов-Кокала. Вливането на червените в Девня към АБВ не било в състояние да бъде спряно, въпреки че новият областен председател на БСП Цонко Цонев е родом от Девня.
Ветрино и Вълчи дол се оформяли също като крепости на АБВ заради вътрешни неразбории в червените редици, държани под капак години наред, и спорни кадрови решения на държавни позиции, наложени в последните месеци от червени депутати.
Според анализатори разнобоят в редовете на БСП в областта е част от причините, поради които бившият областен председател, в момента депутат, Красимир Янков бе твърдо против разделянето на Варна на два избирателни района.
Като предупредителна санкция за отстъплението на червените във Варненска област наблюдатели разчитат отстраняването на Янков, който е организационен секретар на партията, и изборният му съратник Асен Димитров от предизборния щаб на БСП за евровота.
Припомняме, че в червените редици във Варна от години воюват паралелни центрове на властта – единият край Борислав Гуцанов, другият – край Красимир Янков. Двамата доскоро бяха съответно градски шеф на БСП и областен председател на БСП, но подадоха оставки, за да не нарушават устава на столетницата, като заемат ръководни партийни постове, докато са народни представители. И двамата посочиха приемниците си на партийните постове. Поведението на двамата е като на хора от различни политически светове, отколкото на съпартийци и съмишленици.
Депутати и съветници от БСП периодично обявяват единия от двамата като „по-силен“ на „Позитано“.
Дали преброяването на червените гласове в малките общини от областта и на тези във Варна ще сложи край на споровете и ще определи еднозначно кой е „по-по-най“ в БСП край морето, ще стане ясно най-рано в деня след евровота.
Споделете текущата публикация: