Битката за квотите в ЦИК между БСП и ДПС, от една страна, и ГЕРБ и президента Росен Плевнелиев – от друга, е на път да се пренесе на нов терен – Европа. И засега не се вижда изход от ситуацията, в която ДПС остана с един член по-малко за сметка на ГЕРБ, а в отговор партията на Бойко Борисов не получи зам.-шеф на комисията. В петък лидерът на ДПС Лютви Местан сезира председателя на Еврокомисията Жозе Барозу, комисаря по правосъдието Вивиан Рединг, лидерите на фракции в Европарламента и Венецианската комисия за „действията на президента Росен Плевнелиев“ по назначаване на членове в комисията.
„В драстично нарушение на нормата на Изборния кодекс президентът издаде указ, с който по един абсолютно дискриминационен начин лиши ДПС от едно от полагащите му се две места сред членовете на ЦИК и го подари на партията, която го номинира за президент – ГЕРБ“, пише Местан. Обвинението е, че Плевнелиев гази законовия ред в държавата.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък се оплака на шефа на Европарламента Мартин Шулц от партийния му лидер в Партията на европейските социалисти Сергей Станишев. Борисов отново претендира, че му се полага председателски пост и в ЦИК, и в парламента, защото е спечелил изборите. И в свой стил заплаши: „Аз изобщо не се притеснявам. Ако искат да ни вземат и другите 6 места в ЦИК. Винаги съм бил БСП и ДПС на избори като съм се явявал в опозиция“. На въпрос дали казусът с назначаването на ЦИК би бил повод ГЕРБ да оспорва резултата от евроизборите, той отвърна: „Да минат изборите и ще видим.“
Станишев не закъсня с отговор. „Г-н Борисов както винаги се държи като доносник в ЕС. Винаги го прави, когато е в опозиция.“ Лидерът на БСП подчерта, че не се притеснява от действията на опонента си и отсече, че за България ще е по-лошо, когато се разбере, че президентът нарушава законите. И даде „политическа оценка“ на държавния глава: „Показа се за пореден път като президент на една партия. Това е съзнателна провокация към Народното събрание и конституцията.“
От БСП и ДПС за пореден път дадоха ултиматум на Плевнелиев – да промени указа си за назначаване на 15 от членовете на ЦИК според гласуваната от парламента пропорция – 5 места за номинации от БСП, 5 – от ГЕРБ, 2 от ДПС и по едно от „Атака“, Реформаторите и НДСВ. И обещаха, че при това положение ще изберат за зам.-председател на ЦИК Маргарита Златарева от ГЕРБ.
Хората на Бойко Борисов вече внесоха повторно номинацията в парламента. И в декларация настояха за незабавно гласуване „без да се поставят ултиматуми към трети институции“. В същия документ, прочетен от депутатката Цвета Караянчева се казва, че „провеждането на честни и свободни избори за Европейски парламент вече е опорочено“. От текста става ясно, че причината е скандалът с назначенията в ЦИК и отказът ГЕРБ да получи 7 места в органа. Сметката показва, че тази бройка места би осигурила на партията „блокиращ“ глас, тъй като решенията в 19-членния по закон орган се вземат с мнозинство от 2/3.
Президентът Плевнелиев, който вчера трябваше да се завърне от Австрия, се въздържа от коментар до редакционното приключване на броя.
ЦИК си избра трима говорители
Трима ще са говорителите на новата Централна избирателна комисия (ЦИК). Това реши органът на първото си заседание вчера. То се проведе, въпреки че комисията още не е в пълен състав – не е избран един от зам.-председателите .
Двама от назначените членове – Ивайло Ивков, номиниран от Реформаторите, и Мария Бойкинова – от ГЕРБ, не се появиха на заседанието „по уважителни причини“.
Комисарите решиха, че за връзката им с медиите ще отговарят Александър Андреев, който бе говорител и на старата ЦИК, Камелия Нейкова и социологът Цветозар Томов.
„Голямото ни желание е да покажем една работеща, много прецизна, много стриктна избирателна комисия и да повишим общественото доверие и в нас, и в изборния процес“, заяви в началото шефката на ЦИК Ивилина Алексиева. Тя постави и непосредствена цел – еманципацията на членовете на комисията от партиите, които са ги издигнали, да се извърши незабавно. Алексиева отговори на притесненията, че ЦИК се сформира в „последния момент“ преди евроизборите с това, че кратките срокове са по-скоро мотивиращи. Част от разяснителната кампания на ЦИК за евровота ще обяснява как гражданите да гласуват преференциално за избран кандидат от листа./Труд
Споделете текущата публикация: