Всички психично болни ще бъдат вкарани в единен електронен регистър. Очаква се той да бъде готов до есента. Това съобщи пред БНР здравният министър д-р Таня Андреева. Парите за създаването му ще дойдат от Норвежкия финансов механизъм, който отпуска 15 млн. лв. за здравеопазване.
Регистърът трябваше да бъде готов още преди четири години. Бившият здравен министър Десислава Атанасова се зарече миналото лято, че той ще е факт до шест месеца. До момента обаче дори не е започван, разказаха членове на Българската психиатрична асоциация.
В бъдещия регистър ще бъдат вписвани пациентите с конкретните им диагнози, епикризи, какви терапии и в коя болница са преминавали, продължават ли лечението си в диспансер, с какви лекарства се лекуват и ефектът от тях. Наблюдаващият психиатър ще отбелязва още дали пациентът е прескочил месец, в който не се е явил да си вземе лекарствата. По този начин медиците ще знаят във всеки един момент какво е състоянието на лекуваните и ще могат да прогнозират афектните състояния и кризи, в които могат да изпаднат.
Заради липсата на регистър сега психиатрите нямат реална представя как, с какво и кой лекува изписаните от болниците нито пък дали те се зачисляват за наблюдение в районния психодиспансер. „По тази причина ние не знаем какъв точно е броят на тези хора в страната. Няма държава в Европа, която да не си знае психично болните. Защото те не могат да живеят независимо”, коментира за „Монитор” националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова. Предполага се, че у нас около 2000 души на всеки 100 000 от населението трябва да бъдат под наблюдението на психиатър.
Споделете текущата публикация: