твоята гледна точка
Дебелеем без видима причина – защо?
Автор Vnews, добавено на 17.03.2014 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Защо трупаме излишни килограми?

Когато започнем да приемаме повече калории от обикновено или преустановим обичайнитефизически упражнения, едва ли бихме се изненадали, че килограмите ни се повишават. Но ако в начина ни на живот няма промяна и въпреки това трупаме килограми, това вече е необичайно. В тези случаи трябва да потърсим причината, а тя може да бъде най-различна.

Следва да разгледаме някои от случаите, които могат да доведат до натрупване на излишни килограми.

Недоспиване и стрес

Има две причини, „благодарение“ на които липсата на сън може да доведе до трупането на излишни килограми. Първо – ако стоим вечер до късно, е много по-вероятно да похапнем нещо в късните вечерни часове, което ще повиши калорийния прием за деня.

Другата причина се случва на биохимична основа. Промените в нивата на хормоните могат да повишат глада и апетита, а след хранене може да не чувстваме заситени.

От друга страна, когато животът ни стане твърде напрегнат, образно казано, организмът ни превключва на режим „оцеляване“. Кортизол – познат още като хормонът на стреса, се отделя, което води до повишаване на апетита. И тогава, разбира се, можем значително да повишим калорийния прием.

Антидепресанти

Един от страничните ефекти на тези медикаменти е увеличаване на теглото. Ако смятаме, че това би могло да бъде причината за добавените ни килограми, следва да се консултираме с лекаря си за промени в курса на лечение. Важно е да знаем, че никога не трябва да спираме или сменяме антидепресантите сами.

При някои хора могат да се наблюдава повишаване на теглото, след лечение на депресия с медикаменти, просто защото те започват да се чувстват по-добре, което води до повишаване на апетита. От друга страна, самото състояние на депресия може да предизвика промени в теглото.

Стероиди

Противовъзпалителните стероидни медикаменти като преднизон са известни като повишаващи теглото. Задържането на течности и повишеният апетит са основните причини. Въпреки че натрупването на килограми е обичайно, сериозността на този ефект зависи от на дозата и периода, в който медикаментът се приема.

Някои хора също могат да видят временно „преразпределение“ на телесните мазнини, докато приемат стероидите – те могат да се появят на лицето, врата или на корема.

Има и други медикаменти, които биха могли да доведат до този нежелан страничен ефект. В този списък присъстват антипсихотични лекарства, заедно с такива за лечение на мигрена, високо кръвно налягане, диабет.

Хипотиреоидизъм и синдром на Кушинг

Ако щитовидната жлеза не успява да произведе достатъчно количество хормон, най-вероятно ще започнем да чувстваме умора, слабост, студ, а заедно с това и да трупаме излишни килограми.

Без достатъчно количество от хормона на щитовидната жлеза, метаболизмът се забавя, което повишава риска от увеличаване на теглото. Лечението на хипотиреоидизъм с медикаменти може да ни помогне да редуцираме килограмите.

Повишаването на теглото е обичаен симптом и на синдрома на Кушинг – състояние, при което сме изложени на много голямо количество от хормона кортизол, който води до значително повишаване на теглото, както и до други аномалии.

Състоянието може да се появи, ако приемаме стероиди за астма, артрит или лупус. Причина за развитието му може да е произвеждане на прекалено голямо количество хормон от надбъбречните жлези, а също така може да бъде свързан и с тумор. Наддаването може да бъде в областта на лицето, врата или горната част на гърба или кръста.

Синдром на поликистозните яйчници

Това е типичен хормонален проблем при жените в детеродна възраст. Повечето, засегнати от състоянието, развиват много малки кисти по яйчниците си. Състоянието води до хормонален дисбаланс, който засяга менструалния цикъл на жената и може да доведе до прекомерно окосмяване и акне.

Жените, страдащи от синдром на поликистозните яйчници, са резистентни към инсулин, което може да доведе до натрупване на излишни килограми. Те обикновено се появяват в областта на корема, което може да повиши риска от развитие на сърдечносъдови заболявания.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Българските студенти отбелязват своя празник. През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса, свързан с това първото Висше училище в България да има „по-особен, свой празник“. На заседанието […]

 

Излезе най-важната новина за пенсиите – с какъв процент се вдигат догодина. Цифрите са записани в бюджета на държавното обществено осигуряване.

Между […]

 

Стари данъчни задължения за жилища, автомобили и такса смет ще може да бъдат платени през 2025 г. без наказателни лихви за […]

 
 

към началото