твоята гледна точка
Магнитни бури докарват инфаркти и инсулти
Автор Vnews, добавено на 17.03.2014 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

Три силни магнитни бури ни удрят до края на месеца. Те са на 24, 27 и 31 март, съобщи Ева Божурова от обсерваторията при БАН.

Бум на инфарктите, инсултите и обостряне на всички сърдечносъдови заболявания, както и тези на вегетативната нервна система се очакват в дните след тях, предупредиха кардиолози. Според специалистите най-податливи на влиянието им ще бъдем във времето от 22 часа до полунощ.

Магнитните бури са в резултат на слънчеви изригвания, след които силен поток от високо заредени енергетични частици като протони, електрони и хелиеви ядра, наричани още алфа-частици, достига до Земята и оказва влияние върху организма на хората.  Поне два дни преди и след магнитните бури хората, които са склонни към мигрена и високо кръвно налягане, трябва да обърнат повече внимание на своето здраве, поясни д-р Анна Димитрова, кардиолог в столична болница. Желателно е в такива периоди да спим най-малко 7 – 8 часа, да прекарваме повече време на чист въздух и сред природата.

В дните преди, по и след тези аномалии не бива да се приема алкохол, чай и кафе. Ефектът от тях е сравняван с този от силно физическо натоварване, което се отразява сравнително добре на здравите хора, но не се понася толкова лесно на тези, които имат здравословни проблеми.  В най-добрия случай човек с хронично заболяване се отървава с учестено сърцебиене, повишаване на кръвното налягане, но може да се стигне и до  хипертонични кризи, аритмия, тахикардия и екстрасистоли. Те се дължат на смущения в електрическите импулси към сърцето, причинени от силния поток от високо заредени протони.

Магнитните бури нарушават не само кръвообращението, но и мозъчното оросяване, тъй като концентрацията на кислород във въздуха рязко спада и настъпва т.нар. кислороден глад, откъдето възникват едни от най-често срещаните симптоми – промяна на настроението, умора, главоболие, световъртеж, замаяност, загуба на равновесие и дори припадъци, обясни д-р Димитрова./ Монитор



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

На 17 януари църквата почита паметта на Преподобни Антоний Велики.

Антоний Велики е роден около 251 г. след Христа, в Египет. Светецът прекарва 20 години при пълно усамотение в една изоставена постройка […]

 

Правителството на ГЕРБ-СДС, БСП и „Има такъв народ“ мина със 125 гласа. Росен Желязков вече официално е премиер.

Изборът минава с три […]

 

Можем ли да си припомним, че у нас са връхлитали полярни температури?

През следващите 14 дни Европейският модел прогнозира сравнително сериозно нахлуване […]

 
 

към началото