Спецекипи, съставени от служители на БНБ и Комисията за защита на потребителите, ще тръгнат на проверки из офисите на фирми, отпускащи заеми. Те ще следят дали бланките и формулярите, които попълват искащите кредит, отговарят на закона, както и дали се вършат нарушения при отпускането на сумите и тяхното събиране.
Предложението за създаването на такива екипи е на Върховната административна прокуратура. Тя започна проверка на институциите у нас за това как е била регулирана дейността на фирмите за бързо кредитиране. До разследването на държавното обвинение се стигна след серия медийни разкрития за злоупотреби при отпускането на малки заеми.
По време на проверката прокуратурата е анализирала дейността на БНБ и КЗП в подобни случаи. Според държавните обвинители двете институции трябва да стиковат действията си, за да работят по-ефективно. От данните на прокуратурата става ясно още, че през миналата година БНБ е образувала 11 процедури по дерегистрация на подобни фирми заради драстични нарушения. От държавното обвинение обаче обясниха, че често причините за подобни действия са формални като липса на съответни документи и не са свързани с установяване на конкретни нарушения при отпускането на заеми.
В същото време от КЗП за една година са извършени над 250 проверки по жалби за нарушение на Закона за потребителския кредит.Инспекторите са установили 57 неравноправни клаузи в договорите и общите условия на небанкови институции у нас. Фирмите получили 30-дневен срок да спазят препоръките на комисията. 26 от тях веднага изпълнили изискванията на КЗП, а две не изпълнили препоръките. Освен това били проверени и лизингови дружества, в които служителите на КЗП установили 172 клаузи в договорите, които ощетяват клиентите. След като 28 от проверените дружества спазили препоръките на комисията, е решено други 4 да бъдат съдени за неизпълнение на предложенията.
„Профикредит” смени общите условия
Споделете текущата публикация: