$72 млрд. струваха на Русия в черния понеделник заплахите за военни действия , пише руският РБК. Отсрива на фондовата борса в Москва с над 10% се изпариха $62,4 млрд. капитализация, а централната банка хвърли $10 млрд. в подкрепа на курса на рублата. Това е още един удар по руската икономика, която и без това е на границата на рецесията, пише “Ведомости”.
Днес индексът на борсата в Москва се вдигна с 5%, най-вече заради заповедта на Путин участващите в учения войски да се върнат в казармите.
Износът печелел от кризата
Независимо дали ще има санкции от Запада, само противостоянието и неопределеността ще оказват натиск върху рублата и ще гонят инвеститорите, казва анализаторът Евгений Гавриленков от “Сбербанк”.
Но съществува и противоположното мнение, пише в. “Комерсант”. Слабостта на рублата при суровинен модел на икономиката е изгодна за износа и бюджета. За 2014 г. той е разчетен при цени на петрола от $101 за барел и курс от 33,4 рубли за долар. Сега параметрите превишават прогнозните съответно с $10 и с 3,2 рубли.
Повишението на петрола с $1 носи на хазната допълнителни 67 млрд. рубли, а курсът на долара с 1 рубла – 180 млрд. Така бюджетът щял да получи допълнително 1,25 трлн. рубли, или 1,6% от БВП. Държавната тв “Раша тудей” видят плюсове и от евентуални санкции. Тя цитира анализатор от “Норд-Капитал”, че на суровинните пазари дори хипотетичната заплаха за срив на доставките качва цените. А Русия изнасяла за ЕС 40% от добивания паладий, 20% от титана и 14% от платината. Европа пък внасяла от Русия една трета от потребявания газ и петрол, а пазарът в Русия гълтал 45% от автомобилния износ на Европа и 18% от износа на химическата промишленост.
Споделете текущата публикация: