В прехода между зима и пролет организмът ни изпитва нужда от витамини, тъй като летните запаси са изчерпани, а за нови трябва да почакаме още няколко месеца. Има определени знаци, по които можем да разпознаем предпролетната авитаминоза. Чувствате се отпаднали, кожата ви се нуждае от задължителен фон дьо тен за свеж вид, косите ви са слаби и изтощени. Това определено са знаци, че организмът ви изпитва дефицит на витамините А, C, D, групата B и други. Всички полезни вещества можем да си осигурим от козметиката с витамини, но и благодарение на полезната храна. Представяме ви 5 продукта, които е необходимо да осигурите в менюто си в период на авитаминоза.
Риба за витамин D
Особено внимание обърнете на сьомгата и пъстървата – тези видове риба са много богати на витамин D, а организмът ни изпитва особена нужда от него, тъй като слънцето е оскъдно през цялата зима. Нивата на този витамин са от особено значение за състоянието на кожата на лицето и тялото, както и за укрепването на костите и косата.
Най-добре приготвяйте тази риба на фурна или на скара, със зехтин или лимонов сок. При пържене тя губи голяма част от витамините си, а при варене – от сочността и аромата си.
Цвекло за витамин А
Това тъмночервено кореноплодно растение е изключително богато на провитамин А – каротин, който в тялото се преобразува във витамин А. Само цвеклото има способност да съхранява огромно количество минерали, органични киселини и фибри в продължение на около година.
Както е известно, витамин А е мастноразтворим и е в състояние да се абсорбира само във връзка с мазнини. За да извлечете максимална полза от консумирането на цвекло, яжте го със зехтин. Когато е суров, този зеленчук се усвоява по-трудно, но съдържа повече витамини.
Пълнозърнест хляб за витамини от групата B
Такъв може да бъде ръжен хляб или всеки хляб от различни зърнени култури. За разлика от белия хляб, той се усвоява постепенно, като дава ценните за организма витамини от групата В, подобрява работата на мозъка и нервната система, което позволява да се справим с меланхолията и промените в настроението.
Освен това, витамин В7, който принадлежи към групата на витамини В, помага за подобряване на състоянието на косата и кожата, както и на ноктите. Прекалено мазната кожа или суха кожа, пърхотът и косопадът може да са признаци на недостиг на витамин В7.
Зелено за витамин С
Магданозът е истинска съкровищница на витамин С, който помага изключително много в превенцията срещу пролетните настинки. По съдържание на витамин С магданозът си съперничи с цитрусовите плодове – в 30 г листа от магданоз се съдържат около 70 мл аскорбинова киселина (другото име на витамин C). Зелените зеленчуци се считат за антиоксиданти, а като такъв официално е приет копърът. Той съдържа изобилие от антибактериални вещества, които пречат на разпространението на микробите.
Целината е в състояние да ви помогне да се справите с нивата на стреса. А пресните билки, добавени в салати, както и в горещи ястие и супи 5-10 минути преди края на готвенето, помагат за доброто усвояване на витамин С.
Авокадо за витамин Е
Авокадото има мек вкус и е изключително богато на витамин Е, с плътна гъста мазна текстура, като не съдържа холестерол. Избирайте узрели плодове, които може да разпознаете по леко омекналата им кора.
Авокадото не съдържа вредни мазнини и се отнася към продуктите за диетично хранене. В състава му присъстват вещества, които помагат за разбиването на излишния холестерол в кръвта. Ето защо консумирането му предпазва от сърдечносъдови заболявания.
Авокадото се консумира винаги в сурово състояние – добавено към салата или в състава на пасти – тъй като съдържа веществото танин, а при топлинна обработка то предизвиква горчив вкус.
Споделете текущата публикация: