Брюксел е готов да предостави на Украйна финансова помощ в размер на 1 млрд. евро още през март. Това съобщи във вторник еврокомисарят по бюджета Януш Левандовски, цитиран от полското радио.
Въпросния милиард евро Киев може да използва за неотложни нужди, докато се договаря за кредит от МВФ. ЕС бил готов да отпусне помощта, при условие че Украйна съгласува конкретна програма за реформи с МВФ. За целта Европа призовава украинските власти да започнат колкото е възможно по-бързо преговори с фонда.
“Ако това стане, първият транш финансова помощ може да бъде съгласуван още през март”, смята Левандовски. Той добави, че Украйна може в бъдеще да разчита на отпускане на помощи от отделни държави и европейски институции.
Думите му идват на фона на разчетите на финансовото министерство в Киев, според които страната се нуждае от 35 милиарда долара чуждо финансиране през следващите две години. И че траншовете трябва да започнат бързо, в следващите една-две седмици.
Ден по-рано и външната министърка на ЕС Катрин Ащън обеща финансова подкрепа от страна на съюза, като същевременно призова за бързо съставяне на ново правителство в Киев, което да решава наболелите проблеми.
Формирането на нов кабинет обаче зацикли. Първоначално се очакваше той да бъде обявен във вторник, но това бе отложено за четвъртък. Новоизбраният шеф на парламента Олександър Турчинов, на когото Радата даде и президентското пълномощие да подписва закони, обясни, че забавянето с кабинета е продиктувано от нуждата от още консултации. Турчинов увери, че ще бъде съставена “коалиция на националната вяра”.
Междувременно делегация на Европарламента, която бе в Киев, посочи, че би искала бъдещият премиер да е Арсений Яценюк, приближен на освободената вече опозиционна лидерка Юлия Тимошенко.
Имената на бъдещите министри не са ясни, но бяха обявени строги критерии за участие в правителството. Те са изготвени от “кръга на народното доверие” – лидери на ключови организации от “Майдана”. Според тях в бъдещия кабинет нямат място 100-те най-богати украинци, което изключва олигарха Пьотр Порошенко. През последните месеци той активно подкрепяше “Майдана”, но е сред първите 5 по богатство в страната.
Според активистите от “Майдана” в правителството нямат място ръководители на органите на изпълнителната власт или служители в президентската администрация, заемали тези постове от 2010 г. насам. Сред другите изисквания са кандидатите за министри да не са причастни към нарушаване на правата на човека и да няма данни да са корумпирани.
В същото време обаче Ащън призова в новото правителство да бъдат включени и привърженици на Янукович, защото страната трябва да покаже, че остава единна.
Във вторник станаха ясни и първите кандидати за президент на Украйна, който ще се избира на предсрочния вот на 25 май. Един от тримата основни опозиционни лидери – боксовата легенда Виталий Кличко, съобщи, че влиза в битката за държавен глава.
Кандидатурата си за поста обяви и Михайло Добкин, ръководител на регионалната администрация на Харков, където сваленият президент Виктор Янукович има силна подкрепа. Добкин обясни, че ще участва във вота заради “тоталните атаки срещу правата на рускоговорящото население на Украйна и приетите закони, които заплашват тези, които не приемат фашизма и нацизма”. Добкин визира отмяната на статута на регионален език на руския, която направи Радата в неделя.
А срещу бившия вече президент вчера започна разследване по подозрения в масови убийства на мирни граждани (заради употребата на сила срещу протестиращите) и той бе обявен за издирван. Освен това новата власт поиска да бъде изправен пред Международния наказателен съд.
Бившият шеф на администрацията на Янукович – Андрий Клюев, пък бе ранен в крака по време на стрелба на пътя по автомобила му. Клюев пътувал към Киев от Крим, където подал оставката си на Янукович.
Продължаващият отпор на рускоговорещото население на Украйна срещу новата власт в Киев продължава да подгрява опасенията за възможно разцепване на страната.
Парламентарният шеф Олександър Турчинов обяви, че ще се срещне с представителите на службите за сигурност, за да обсъди с тях заплахата от сепаратизъм. Според него тя е “сериозна” и всеки отговорен за отцепнически действия трябва да бъде наказан.
Русия, която се спряга за възможен поддръжник на сепаратистки настроения, вчера опита да успокои страстите. Външният министър Сергей Лавров посочи, че Украйна не бива да бъде принуждавана да избира между Русия и Запада. “Заинтересувани сме Украйна да е част от европейското семейство. Опасно и контрапродуктивно е да принуждаваме страната да прави избор”, посочи Лавров след срещата с колегата си от Люксембург.
Лавров отново потвърди, че Русия ще се придържа към изразената си отдавна позиция да не се намесва във вътрешните дела на Украйна./Труд
Споделете текущата публикация: