Преди да обвиним имунитета си за поредното заболяване е добре да се запитаме дали с действията си не допринасяме за изтощаването на организма и склонността му към инфекции.
Имунитетът ни зависи от навиците и отношението ни към тялото.
1. На първо място, той се влияе от количеството сън за денонощие. При изследване на Чикагския университет след ваксиниране срещу грип на студенти, чийто сън е ограничен до 4 часа на нощ в продължение на 6 денонощия, се намира наполовина по-малко число на образувани антитела.
Липсата на сън поддържа нивото на кортизола в организма високо, което също допринася за болестотворните процеси в организма.
Смята се, че един възрастен се нуждае между 7 и 9 часа сън на денонощие, за да функционира правилно имунната му система.
2. Физическата активост стимулира отделянето на някои вещества в мозъка, които освен че подобряват настроението и тонуса ни, подсилват имунната система и и помагат да се справи срещу инфекциите. Достатъчни са 30 минути разходка на ден.
3. Ако искате да сте здрави, въздържайте се от хапване на сладко по време на грипна епидемия или заболяване. Простите захари и твърде многото въглехидрати потискат действието на белите кръвни клетки, като този ефект продължава няколко часа след консумацията им.
За сметка на тях си осигурявайте продукти, богати на витамин С и Е, бета-каротин и цинк. На тези полезни вещества са богати ярките на цвят плодове и зеленчуци, като цитруси, киви, ябълки, грозде, горски плодове, ягоди, моркови, както и кале, лук, спанак, сладки картофи.
В борбата срещу грипа помагат и суровия чесън и пилешката супа.
Свързани статии..
4. По-лесно се разболяват хора, които са под постоянен стрес. Хроничният стрес предразполага високия синтез на хормони, които потискат защитните сили на организма. За да избегнете неприятния му ефект, ще трябва да се научите да го контролирате.
Не отхвърляйте варианта да се научите да медитирате. Доказано е, че при редовно медитиране след 2 месеца антителата, които произвежда тялото са много повече и нивата им остават високи дори след 4 месеца прекъсване на тази практика.
Намаляването на стреса се отразява благоприятно и на съня.
5. Не сте ли забелязали, че самотниците боледуват по-често. Това наблюдение се доказва при проучване, в което хората с богат социален живот се радват на по-силен имунитет, за разлика от неподдържащите контакт с други.
6. Ако сте загубили чувството си на хумор, то определено давате зелена светлина на високите нива стресови хормони. Смехът, освен че ги потиска, но и въздейства производството на белите кръвни клетки, които се борят с инфекциите. Достатъчно е да се разтоварите така един път на 3 дни, за да „свалите“ нивата на стресовите хормони.
Споделете текущата публикация: