твоята гледна точка
„Медиана“ дава евродепутати за 6 партии, за АБВ – не
Автор Vnews, добавено на 09.02.2014 година, в категории: Вести, Коментари (0)

Ако изборите са днес, шест партии могат да преминат 4-процентната бариера за влизане в парламента – БСП (24,8%), ГЕРБ (19,3%), ДПС (9,5%), България без цензура (7,1 на сто), Реформаторски блок (6,4%) и Национален фронт за спасение на България (НФСБ) – 3,3%.

Това каза на пресконференция на тема: „Обществено-политически нагласи – февруари 2014 г.“ Кольо Колев, директор на социологическа агенция „Медиана“.

Същите тези шест партии към момента имат възможност да излъчат и евродепутати, допълни той, представяйки данни от национално представително изследване, направено от 3 до 7 февруари сред 1008 пълнолетни българи.

Колев коментира, че има значително нарастване на електоралния потенциал на „България без цензура“, като основни  „донори“ на тази формация са ГЕРБ и „Атака“.

„Към момента „Атака“ и АБВ не дават индикации, че са в състояние да прескочат изборната бариера и да излъчат  евродепутат“, заяви той.

Социологът обяви, че към момента подкрепата за АБВ е 1,9 на сто, не се потвърждават слуховете за някакъв  „дивен пробив“ от 6-7-8% на формацията на Георги Първанов.

Данните от изследването показват, че съотношението на силите между управляващи и опозиция са практически изравнени – с лека доминация на управляващите.

На въпрос само наближаващите избори ли влияят на тези резултати, или има и друго, социологът коментира: „Имаме намаляване на песимизма, нещо, което не е характерно за зимните месеци. До голяма степен се дължи на изборите и на залога в тях. Големият въпрос е запазил ли е министър-председателят Пламен Орешарски доверието, или е загубил и трябва да си ходи“.

По думите му обаче доверието към настоящото правителство се е покачило с 6% за два месеца, а разочарованието е спаднало с 2% .

„Логично, няма и доминираща обществена нагласа за искане на оставка на правителството. Оставка на правителството искат 34%, а желаещите то да бъде оставено и да продължи да работи, са 45%. Останалите нямат мнение. Като цяло, въпросът за властта, за оставка или продължаване на мандата, се прехвърля върху евроизборите“, обясни той.

Според Кольо Колев се наблюдава картина на по-скоро предизборна ситуация, характерна не толкова за европейски избори за евродепутати, колкото за парламентарни избори.

„Поради тази причина тези избори ще бъдат натоварени с доста по-различен смисъл от тясната конкретика“, настоя социологът.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Европейската комисия задължава производителите на перални и телевизори да осигуряват и ремонта им.

Това предвижда ново  предложение за общи правила за насърчаване на ремонта на стоки. Тяхната цел е икономии за потребителите […]

 

Водачите на години с тежък диабет или деменция ще остават без книжки

Европейската комисия предлага да бъдат въведени във всички страни членки на съюза задължителни медицински тестове […]

 

Океаните се покачват, чезнат коралови рифове и ледници, криза в селското стопанство – организацията публикува ръководство за оцеляване на човечеството

Светът бързо се доближава до катастрофални нива […]

 
 

към началото