твоята гледна точка
Професори и доценти скочиха срещу новия шеф на „Св. Анна“, искат доц. Кючуков
Автор Vnews, добавено на 10.02.2014 година, в категории: HotNews, Коментари (0)

Професори, доценти, шефове на отделения и клиники от варненския „Пирогов“ – окръжната МБАЛ „Св. Анна“, са скочили остро срещу избора на новия директор на болницата – д-р Десислав Тасков, научи vnews.bg.

Дни преди общото събрание на 7-и февруари, което наложи новия шеф на лечебницата, хабилитираните доктори и по-млади техни колеги, оглавяващи основни направления в „Св. Анна“, са информирали здравния министър д-р Таня Андреева, че не приемат партийното налагане на директор.

В официално писмо до Андреева варненските лекари пишат: Знаем кой е номиниран за нов изпълнителен директор на болницата със 120-годишна история, от която е тръгнало началото на Медицинския университет във Варна. Досега изпълнителни директори са били членове на колектива на болницата, утвърдени клиницисти, хора с управленски опит. И сега е нужен консенсусен човек, със знание, такт и възможност за укрепване на болницата“.

Като отговарящ на тези изисквания медиците посочват колегата си – доц. Георги Кючуков – началник на клиниката по неврохирургия.

Фактът, че под писмото подписи полагат професор и половин дузина доценти – до един ръководители на клиники и отделения, не впечатлява министър Андреева и представителят на МЗ налага д-р Тасков начело на болницата на общото събрание на 7-и февруари. Никаква тежест се оказва, че няма и позицията на втория по големина акционер в болницата – Община Варна, който също не подкрепя харесания за директор млад уролог.

Повече тежест, поне пред здравния министър Таня Андреева, се оказва, че има местното крило край депутата Красимир Янков, което от началото на това държавно управление не крие амбициите си да кадрува по върховете на държавните структури край морето. Още преди месеци стана ясно, че именно организационният секретар на БСП стои зад номинацията на д-р Тасков за директор на „Св. Анна“ и е твърдо решен да наложи кандидатурата си, както стори по-рано в „Напоителни системи“ и областната служба по земеделие във Варна.

Ще допусне ли МЗ ескалация на напрежение по високите етажи на една от ключовите болници в региона или ще овладее кадровите пориви на червения депутат, засега остава въпрос без отговор.

Същата бомба със закъснител, заложена от кадрови напор на същия властови център в БСП – Варна, тлее и под стола на още една дама в кабинета „Орешарски“ – министъра на регионалното развитие. Горещият картоф за Десислава Терзиева във Варна е местното „ВиК“ – дружество. В него синдикатите обявиха готовност за неподчинение в защита на действащия управител и внесоха в прокуратурата сигнал за нарушения от страна на лансирания от кадровия център „Янков“ претендент за поста.

Ще избие ли огън от търканията между паралелните центрове на властта в БСП – Варна и кой ще плати сметката, предстои да стане ясно в следващите месеци.

Когато ще започне и усвояването на 50-те милиона, които държавният фонд откъсна за община Варна. Пари, чието публично харчене ще изиграе ключова роля след година. Когато Варна ще избира кмет за пълен мандат от 4 години. И конкурентните властови ядра в БСП – на Красимир Янков и на Борислав Гуцанов, ще имат челен сблъсък – като се почне от кметската номинация, та се стигне до заслугите за стартиралите и приключили проекти с държавни пари…

 

 

 

 



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Бизнес

На 26.04.2023 г. на територията на село Ветрино се проведе среща – представяне на книга, в която участваха френските граждани Сиу […]

 
Властта

Президентът Румен Радев връчи втория мандат на втората политическа сила в 49-ото Народно събрание – парламентарната група на „Продължаваме промяната – […]

 
Здраве и красота

Лекарите от Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна реализираха серия от ендоскопски асистирани сърдечни операции, като приложиха изцяло […]

 
Жълто

„Когато дъщеря ми беше на 6, а аз на 28 вървяхме по ул. „Сан Стефано“ към Докторската градинка. Изведнъж я спрях, […]

 
 

към началото