Tурският парламент одобри проектозакон, засилващ контрола на властите над ползването на интернет, съобщи Франс прес.
Той позволява на телекомуникационния регулатор да блокира сайтове, без да е искал преди това разрешение от съда. Мотивът е, че така се защитава личното пространство, защото ще се спират онези, които публикуват лични данни или информация, смятана за обидна и хулеща.
Освен това доставчиците на интернет ще бъдат принудени да съхраняват данни за активността на потребителите в продължение на 2 г., за да ги предоставят при поискване на властите и без да уведомяват потребителя, че са предали тези данни.
Опозицията критикува закона като още по-голямо налагане на цензура в момент, когато вече са забранени хиляди интернет сайтове в страната. Опозиционен депутат обвини Реджеп Ердоган, че се опитва да наложи фашизъм. По време на миналогодишните протести турският премиер открито критикува интернет и социалните мрежи, като ги обвини в разпалване на безредиците в страната.
Управляващите контролират 319 места в 550-местния парламент и законът бе приет без проблеми за тях. За да влезе в сила, той трябва да бъде подписан от президента, който е съпартиец на Ердоган.
Според доклад от декември 2013 г. за свободата на достъп до интернет Турция е на едно равнище с Китай като най-големия цензор в света.
Споделете текущата публикация: