Всеки четвърти у нас умира, преди да навърши 65 години.
Най-често това се случва в резултат на сърдечни проблеми, а втората причина за смъртност в България се оказва ракът.
От друга страна, ранната смъртност спохожда мъжете два пъти по-често, отколкото нежния пол. Това отчита Годишен доклад за здравето на населението за 2012 година, който днес бе приет от Парламентарната здравна комисия.
От него става ясно още, че здравето на българина продължава да се влошава, а същевременно броят на работещите лекари у нас е намалял от 35 000 на 28 000 за периода от 2009 до 2012 година.
Докладът отчита и положителни тенденции, но обобщената информация в него показва, че здравният статус на българина отново е на едни от последните места в Европа.
„Има изразено намаляване на броя на абортите, но продължават да съставляват половината от ражданията през 2012 г. Броят на абортите на 1000 живородени в България през 2012 година е два пъти по-висок от средния за ЕС. Всеки десети аборт е извършен на лице до 19-годишна възраст. Продължава да е висока детската смъртност. Достигнатото равнище на детска смъртност остава два пъти по-високо, отколкото в ЕС – факт, с който не можем да се преборим“, коментира председателят на здравната комисия д-р Нигяр Джафер.
Продължават да растат и дълговете на болниците, посочва още докладът. От друга страна, 47% от лекарите у нас са на възраст между 45 и 60 години.
„ Един випуск годишно напуска страната. Очевидно, че няма с кого в Европа да се мерим по ниски показатели – най-зле сме явно и по раждаемост, и по смъртност, и по всичко останало“, заяви председателят на Лекарския съюз д-р Цветан Райчинов.
В същото време обаче системата е същата каквато е и няма никакви административни и организационни промени нито промяна на финансирането, допълни още Цветан Райчинов.
Споделете текущата публикация: