Над 144 млн. лв. са просрочените задължения на болниците към дистрибуторите. Това сочат данните на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ). Клиниките бавят разплащанията средно с 200 дни, въпреки че по закон имат два месеца. В някои случаи забавянията стигат и до година.
Основните длъжници на търговците са държавните и общинските клиники. Забавяния на плащанията има дори и след превеждане на месечните средства от касата към болниците. Заради огромната междуфирмена задлъжнялост, дистрибуторите се принуждават да прибягват и до непопулярни мерки.
„Спирането на доставките към което и да е лечебно заведение не е плод на еднократно забавяне на плащанията, а на продължителен период от време“, обясниха от асоциацията. Завеждането на дела срещу болниците е друга от мерките, до които те прибягват, за да съберат борчовете си.
Една от основните причини за натрупаните задължения на болниците е хроничното недофинансиране на системата. Забавянето на разплащанията от касата към клиниките, което се получи в края на миналата година, също оказва влияние върху възможностите на болниците да се издължават.
За да се реши проблемът с междуфирмената задлъжнялост, търговците на едро с лекарства, ще искат законодателни промени. Настояваме да се обвърже разплащането на здравната каса с болниците, с това на клиниките към нас, обясниха от асоциацията. На практика това означава определен процент от средствата, които болниците получават от НЗОК, да отива регулярно и за медикаменти. В момента основната част от приходите се дават за заплати на лекарите. Освен това от БАТЕЛ искат държавата да определи и кои са стратегическите дистрибутори, с които да се правят разплащанията. Затова търговците искат и широка обществена дискусия по темата./Стандарт
Споделете текущата публикация: