Районните кметове в София, Пловдив и Варна отново да се избират пряко, а към тях да има районни общински съвети. Такава поправка в Изборния кодекс ще внесат червени депутати между първо и второ четене, обяви общинарят от София и местен лидер на БСП Калоян Паргов.
Прекият вот за районни кметове бе отменен от ГЕРБ – сега те се назначават от градоначалника. Районни съвети не е имало. Идеята е и те да се избират с партийна листа. Целта е по-лесно да се решават проблемите на кварталите в трите най-големи града. Ако промяната мине, ще се наложи и ремонт на закони, свързани с местната власт – например намаляване на районите в София, както и на състава на Столичния общински съвет например от 61 до 31 души. Районните кметове биха получили повече правомощия, а районите – собствен бюджет. Целта е промените да влязат в сила за местния вот 2015 г.
От ГЕРБ в общината не бяха ентусиазирани от част от идеите, а кметът на София Йорданка Фандъкова каза, че преди такава реформа трябва сериозен финансов анализ. Парламентът прие днес Изборния кодекс на първо четене, но политическата битка за правилата тепърва започва. БСП няма да отстъпят пред партньорите си от ДПС, които са против уседналостта за евровота и местни избори. Хората на Лютви Местан настояват и за по-висок от заложения от левицата 7-процентов праг на преференциално гласуване. Очаква се тези идеи на социалистите да бъдат подкрепени и от ГЕРБ, и от „Атака“. ДПС до последно ще настояват и да отпадне забраната за агитация на всякакъв чужд език с превод на български.
Хората на Бойко Борисов ще настояват прагът за преференция да е 5%. Те ще предложат и връщане на старата идея на бившия президент Георги Първанов – да има 31 мажоритарни избирателни района за парламентарните избори. Обсъжда се и предложение за въвеждане на задължително гласуване.
Споделете текущата публикация: