Редовното недоспиване влияе пагубно върху човешкия организъм. Недостигът на сън се отразява на здравето и работоспособността на човек и може да нанесе необратими последици върху цялостното състояние на всеки от нас. Бодърстващите през нощта са изложени на по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и диабет.
Ето няколко предложения за справяне с трудното заспиване:
На първо място, опитайте се да си създадете ритуали преди лягане – например да почетете приятна книга на леко приглушена светлина или привикнете да взимате отпускаща гореща вана по едно и също време всяка вечер.
Освен това, температурата в спалнята ви не бива да надвишава 18-20 °C.
Добре е да се откажете да използвате смартфона си като будилник. Без да омаловажаваме важността на комуникационната техника през деня, нека все пак я оставим там, където ѝ е мястото – на бюрото ви. Не се изкушавайте да държите телефона си на нощното шкафче, тъй като винаги може да ви се прииска да проверите профила си в социалната мрежа и така само да продължите с будуването.
Опитайте се да отпуснете муслулите на цялото тяло, за да потушите последиците от стреса и напрежението през деня. Най-добре е да насочите първоначално вниманието си към определени групи мускули, които постепенно да отпускате, докато накрая усетите лекота по цялото тяло. Започнете например от пръстите, последвани от дланите, ръцете и стигнете до раменете и накрая до врата.
Техниката на дълбокото и учестено дишане е другият похват, който може да ви помогне да заспитите по-лесно. При дълбокото дишане достигат сигнали до мозъка, че се опитвате да се отпуснете и той ще изпрати команди до всяка клетка на тялото ви. Представете си, че вдишвате чист планински въздух и наоколо ухае на бор и смола, или мирис на прясно окосена трева. Самата мисъл за чист въздух, съчетана с вдишване на големи порции, би трябвало да ви помогне да освободите част от напрежението и да се отпуснете за заспиване.
Макар идеята за „броенете на овце“ да ви изглежда глупава, тя все пак има своето основание. Оказва се, че „разсеяните“ игри също помагат в борбата с безсънието. Може да броите бавно от 1 до 100 в групи като прескачате 2 числа – например „1, 4, 7,10…“ Така мозъкът ви ви държи концентрирани към безсмислена дейност, което от друга страна ви помага да се разсеяте от стресиращите теми от ежедневието ви.