Националната агенция за сигурност на САЩ (НСА) шпионира по близо 200 милиона есемеса на ден, атакувайки мобилни телефони по цял свят. В резултат е събрана гигантска база данни, преобладаващо за хора, срещу които няма и капка подозрение в тероризъм или лоши намерения спрямо Америка.
Това разкри журналистическо разследване на в. „Гардиън“ и на британския тв канал „Чанъл 4 нюз“, базирано на секретни документи, откраднати от кибершпионина беглец Едуард Сноудън.
Операция „Дишфайър“ била в ход поне до края на 2012 г. Нейна подпрограма, кръстена „Прифър“, анализирала данните, събрани напосоки от нищо неподозиращите жертви на шпионажа.
Средно на ден тя пресявала по 5 милиона есемеса за пропуснати обаждания и по 110 000 получени бизнескарти, като така разкривала контактите на мишените на НСА. Отделно били анализирани по 1,6 млн. съобщения за включен роуминг, което дава информация за преминаване на държавни граници. Засичани били и по над 800 000 финансови трансакции дневно – плащания по телефона или съобщения за теглене от банкомати.
Късно в петък се очакваше Барак Обама да оповести промени в програмите за кибершпионаж на САЩ. Критици ги определиха като козметични, но източник от Белия дом намекна, че президентът може да спре масовото събиране на метаданни за телефонни разговори.
Споделете текущата публикация: