твоята гледна точка
Царят пласира къщата в Баня за 2.5 млн. евро
Автор Vnews, добавено на 05.01.2014 година, в категории: HotNews, Коментари (0)

Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза продават царската къща в карловския град Баня, съобщава Труд. Имотът е обявен за продан в сайта на руската фирма “Российский аукционный дом” (auction-house.ru) за 2,5 млн. евро. Там се предлагат и други недвижимости от България, сред които и активите на корабостроителницата в Бургас, бивше военно летище, проекти за ваканционни комплекси.

В обявата за царската вила пише, че се продават общо 9500 кв. м земя със сгради с обща площ 1000 квадрата. Посочено е, че къщата е паметник на културата и фасадата  не може да бъде променяна. Имотът се рекламира с “прекрасен парк”, в който дърветата били посадени от цар Борис III, както и с това, че имотът “лежи” върху минерални извори. Те можело да се използват за лечебни цели. Минералната вода е била и причината последният цар на България да реши да построи вила в карловското село, обявено за град през 2002 г.
В обявата се казва още, че къщата се обитава, има персонал, а “синът на цар Борис Симеон често я посещава с роднините и гостите си”.

Продавачът предлага заедно с къщата да бъдат купени и близката винарна “Розова долина”, както и 65 000 кв. м прилежащи земи с още минерални извори. Земите можело да се използват за строителство на балнеохотели или санаториуми. Винарната, за която в обявата се казва, че е произвеждала любимите вина на Леонид Брежнев, също е обявена в сайта на руската фирма. Цената  е 5,15 млн. евро.

Сградата е във възрожденски стил

Дворцовият комплекс в село Баня е издържан в духа на българската възрожденска архитектура. В него личат характeрните елементи и детайли – голям чардак с пет яки дъбови колони, които имат за задача да осигуряват устойчивостта на сградата. Така е описана къщата в Баня в официалния сайт на царското семейство kingsimeon.bg.

Прозорците са с кепенци и други традиционни елементи. Комплексът има още две по-малки сгради, предназначени за гости и прислугата. В имота се влиза през две дъбови ковани порти. Интериорът също е съобразен с най-доброто от възрожденските традиции за обзавеждане – миндери, ръчно везани възглавници и покривки.

Проектът на дворцовия комплекс е на известния архитект Иван Васильов. Заедно с Димитър Цолов той проектира редица значими сгради в София. Сред тях са БНБ и Народната библиотека.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Бизнес

Подобряваме и удължаваме живота на четири поколения в България!
Открихме таланти и създадохме експерти в пет индустрии на знанието!
Инвестираме солидно, за поколения […]

 
Властта

20 души са изкарали 8,5 млн. лв.
НАП изпраща имейли на 962 граждани, за които има информация, че в периода 2018 до […]

 
Здраве и красота

Студеното време и по-малкото слънчеви дни може сериозно да влошат настроението и емоционалното ни състояние. Но зимните неразположения могат да се […]

 
Жълто

Най-известните бивши съпрузи на Холивуд – Брад Пит и Анджелина Джоли, които не спират да водят съдебна битка един срещу друг, […]

 
 

към началото