твоята гледна точка
UK депутати броят кацащи българи в Лондон
Автор Vnews, добавено на 02.01.2014 година, в категории: Вести, Коментари (0)

Председателят на комисията по вътрешни работи в британския Парламент Кийт Вац посети летището „Лутън” край Лондон сутринта на 1 януари 2014 г., за да брои пристигащите във Великобритания българи и румънци след отпадането на трудовите ограничения. Той констатира, че няма доказателства за имигрантска вълна, съобщиха вчера медиите в Обединеното кралство.По разписание от Румъния се очакваха два полета, а от България само един. В първия приземил се полет от Букурещ от общо 180 места бяха заети едва 140 при това предимно от хора, които вече живеят в Обединеното кралство.„Очевидно е, че гражданите на тези две страни не са бързали да опаковат принадлежностите си и да дойдат с първия полет, заяви депутатът Вац. Лейбъристът добави, че повечето от хората, с които е разговарял на летището, вече работят във Великобритания и се връщат обратно след празницитеКийт Вац обаче разкритикува правителството, че не представило солидни оценки за броя на румънците и българите, които се очаква да пристигнат в страната. Това довело до спекулации и фалшива паника.Депутатът консерватор Марк Реклес, който придружи Вац на летище „Лутън”, заяви, че също до неотдавна бил обезпокоен от очакванията за наплив на източноевропейци в страната му. „Аз съм тук тази сутрин, защото моята партия обеща, че ще намали имиграцията. Моето опасение бе, че ако дойдат голям брой хора от Румъния и България, това ще ни отдалечи от поставената цел и обещанието към електората”, каза той.Българите и румънците вече могат да работят свободно във всички страни от Европейския съюз, след като в новогодишната нощ изтече 7-годишният преходен период, в рамките на който по-старите членове на съюза имаха право да ограничават достъпа до трудовите си пазари. За нашите работници вече няма да има нужда от специални разрешителни в Австрия, Белгия, Франция, Великобритания, Германия, Люксембург, Малта, Холандия и Испания. Тези страни използваха правото си да ограничават до последно достъпа на имигрантите до работни места. Останалите отмениха ограниченията по-рано, без от това да пострада икономикатаили социалната им система.В специално изявление по повод отпадането на рестрикциите комисарят по заетостта и социалната политика Ласло Андор подчертава, че във времена на висока безработица и бюджетни ограничения в редица страни, чуждите работници лесно могат да бъдат представени като заплаха. „Изследванията показват, че те носят полза за държавите, в които отиват, като запълват празнините на трудовите им пазари и допринасят с вноските си за социалните им системи”, каза още той и добави, че страните, които ограничават наемането на българи и румънци, ще търпят финансови санкции.

Нашенци се оплакват от издевателства
Новината се приема със смесени чувства сред българската общност на Острова. „Радваме се, но същевременно сме много обидени от тази гнусна вестникарска война”, казва Пламен Гаврилов. „Отпадането на ограниченията ни се пада по право, освен това българите са във Великобритания, за да работят, страшно обидно е всичко. Очаквам скоро нашенци да се оплачат от издевателства на работните им места и дори от побоища заради цялата тази омраза, която се сипе по вестниците”, допълва мъжът. Весела пък е една от пътничките в полет, завръщащ се от София в Лондон. Жената живее в британската столица от седем години и редовно се прибира за празниците в родината, купила е билет за 1 януари по две причини, първо, цената била малко по-ниска и, второAC, на 2 януари трябва вече да е на бюрото си.
Няма имигрантска вълна
Имигрантска вълна няма и е малко вероятно да се появи такава в следващите дни. Това заявиха вчера от Европейската комисия.  Около 3 млн. българи и румънци вече работят в други европейски страни, което за ЕК означава, че основният емиграционен потенциал е изчерпан. Негативни настроения бяха създадени и в Холандия, където градове като Хага и Ротердам смятат да блокират достъпа на източноевропейците до обществени услуги. В Германия обмислят да намалят помощите за отглеждане на деца, а във Франция – извоюваха по-стриктен контрол върху плащането на данъци и социални осигуровки от чуждите работници на европейско ниво.
Свободни места за полетите до Острова
В първия ден от новата година от България до Лондон по разписание имаше четири полета. Спекулациите на английската преса, че всички билети за самолети и автобуси към британската столица са вече изкупени, се оказаха напълно преувеличени. Проверка на страницата на водещите авиокомпании, които извършват превози от двете източноевропейски страни до Лондон, сочи, че места има за всеки един от полетите, макар традиционно покрай празниците цените да са завишени, но далеч под цитираните от „Дейли мейл“ 3000 лири. Председателят на организацията Migration Watch UK сър Андрю Грийн, който бе предвидил наплив от 50 000 имигранти от България и Румъния, днес смекчи тона и заяви, че вълната от новодошли ще е постепенна, а не от първия ден.На официалната страница на Гранична служба е обнародван новият статут на българи и румънци и ясно е заявено, че те вече са пълноправни граждани на ЕС и нямат нужда от допълнителни разрешителни, за да работят в Обединеното кралство.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Европейската комисия задължава производителите на перални и телевизори да осигуряват и ремонта им.

Това предвижда ново  предложение за общи правила за насърчаване на ремонта на стоки. Тяхната цел е икономии за потребителите […]

 

Водачите на години с тежък диабет или деменция ще остават без книжки

Европейската комисия предлага да бъдат въведени във всички страни членки на съюза задължителни медицински тестове […]

 

Океаните се покачват, чезнат коралови рифове и ледници, криза в селското стопанство – организацията публикува ръководство за оцеляване на човечеството

Светът бързо се доближава до катастрофални нива […]

 
 

към началото