Ново проучване на университета в Питсбърг е установило, че дори леко увеличение на тревожността, може да повиши риска от инсулт. За целта на изследването са използвани данни от над 6000 пациента. Те показват, че при паника и силно безпокойство, шансовете да ви порази смъртоносен или инвалидизиращ мозъчен кръвоизлив се увеличават с цели 33 %.
Изследването е ръководено от д-р Мая Ламбас, която е събирала данни от своите пациенти още от далечната 1970-а година. Всички участници са били на възраст от 25 до 74 години. Те са попълвали въпросници, за да бъдат определени техните нива на тревожност и депресия, като е изследвана мозъчната им дейност.
Когато учените сравнили симптомите на нервност с риска от инсулт, те открили нещо изненадващо. За всяко едно стандартно отклонение и повишение на тревожността, рискът от инсулт се вдигал със 17 %. В същото време, хората с по-високи нива на безпокойство, били по-често пушачи, които не спортували редовно, а това увеличавало още повече риска от мозъчен кръвоизлив.
„Всеки човек таи някакво безпокойство в себе си, но когато то е много повишено и/или хронично, то може да има ефект върху неговата съдова система“, казва д-р Ламбас.
Нейният екип заявява, че изследването им трябва да се вземе предвид, за да се предприемат превантивни мерки в тази насока. „Като се има предвид, че стресът е силно разпространен сред населението в момента, нашите резултати показват, че трябва да се разработят по-ефективни стратегии за превенция и интервенция за намаляване на риска от инсулт.“
Констатациите следва да накарат хората да намерят начини да намалят стреса в живота си, преди да е станало твърде късно.
Споделете текущата публикация: