Председателят на ДСБ Радан Кънев потвърди, че се обмисля „Синьо единство“ да не бъде включено в споразумението на Реформаторския блок за обединение в политически съюз.
„Подписване със „Синьо единство“ на този етап не е възможно. Дори имам съмнение, че всички хора там имат желание да подпишат такова споразумение. И още нещо, което според мен е по-важно, и то е едни медийни участия от името на тази партия, които първо нарушават договорките ни да не коментираме преговорите, докато те текат, и второ поставят едно наистина абсурдно разделение на десни и либерални части на Реформаторския блок“, коментира Радан Кънев в неделя пред БНР.
Той визира интервю на евродепутата Надежда Нейнски, която е лице на „Синьо единство“ – формация, отцепила се от СДС преди година заради несъгласие с политиката на слугинаж към ГЕРБ. „Синьо единство“ водеше преговори с ДСБ за съвместно участие на парламентарните избори през май т.г., но в последния момент разговорите по неизяснени и досега причини се провалиха, ДСБ бяха принудени да търсят спешно друг коалиционен партньор и накрая се провалиха на изборите и не успяха да влязат в парламента. Поради тази причина за мнозина наблюдатели на процесите в дясно въпросът не е защо „Синьо единство“ няма да бъде включено в споразумението общ съюз на реформаторите, а защо въобще бе присъединено към блока.
Делението на десни и либерали, за което говори Нейнски, поставя въпроса за отношението между десните партии в РБ (ДСБ, СДС, „Синьо единство“) и „Движение България на гражданите“ на Меглена Кунева, което се води либерална формация, по наследство от НДСВ, чийто член беше Кунева.
„Когато шест души преговарят и единият не е готов да участва, не смята, че интересът му съвпада с този на останалите пет, нормално е, продължават пет“, обясни ситуацията лидерът на ДСБ.
Зам.-председателят на ДСБ Петър Москов потвърди в неделя пред бТВ, че причина за раздялата със „Синьо единство“ е опитът на Надежда Нейнски да налага разделителни линии във формацията.
В блока се предлагат идеи, но „има хора, които искат да ни върнат към това да предлагаме кой от нас е по-добър“, обясни той.
„Ако всички играят футбол, а ти играеш на терена баскетбол, това не е футбол, това е карикатура“, коментира още Москов.
„Аз съм се нагледал на интриги, нагледал съм се на разделения по същностни и не толкова същностни причини. Реформаторският блок е желание за ново начало. Желание за прокарване на разделителни линии няма да бъде толерирано, това трябва да бъде ясно. Г-жа Нейнски направи точно това в последните седмици. Тя си позволи да говори, че в Реформаторския блок има либерали, че има автентични десни, кое било по-добре да надделее… В Реформаторския блок тема за надделяване няма да има“, каза още Петър Москов.
Той допълни, че лично за него тази раздяла е окончателна.
По повод спекулациите, че Нейнски е искала водаческото място в евролистата на блока, Москов каза, че това още не е тема.
„Разговорът за това, кой ще води листите на Реформаторския блок, еле пък персонално, не е започнал. Това, което правим ние, е да полагаме правила. Едно от тези правила е, че ние действаме общо и действаме като отбор. Само отбор може да се противопостави на това, което започна“, допълни Петър Москов.
Радан Кънев също отрече да има проблем с подреждането на листите за европейските избори. Кой ще води листата е въпрос на решение на партиите, а не на това колко са партиите, посочи той.
„Аз вярвам, че нашите приятели от Партията на зелените, макар и да не сме заедно в един коалиционен формат, също ще подкрепят един подобен сценарий за излизане от кризата. Вярвам, че „Синьо единство“, в или извън блока, защото те са се подписали под всички тези документи – и в икономиката, и в правосъдието, и 6-те стъпки за излизане от кризата, също ще бъдат част от това голямо мнозинство в българското общество“, коментира Радан Кънев.
Зелените, които бяха част от Реформаторския блок, решиха да напуснат заради ангажимента си към европейските Зелени и участието в отделна листа на изборите за Европейски парламент.
На въпрос как невключването на „Синьо единство” би се отразило на Реформаторския блок, Кънев каза: „Никога не е напълно безболезнено подобно решение. Аз самият, като инициатор на процеса и човек, който проведе първите разговори с тези партии, имах желание всички с реформаторски възглед в дясно от центъра да бъдем заедно. Но, след като не се постига съгласие, при всяко положение много по-добре е някой да не участва в процеса, отколкото да излъчваме противоречиви сигнали и напрежение към хората навън”.
По отношение на информацията за възможност за бъдещ съюз с ГЕРБ, председателят на ДСБ Радан Кънев каза: „Има спекулации. Нашата позиция е ясна. Ние имаме план за излизане от кризата. В него има няколко важни моменти. Един от тях е съгласието за кратък мандат на следващото НС, на следващото правителство, извършване на спешни реформи, които да прекратят определени злоупотреби на властта, които са много трайни, след което да се върви към нов обществен договор, чрез нова Конституция. Ние сме посочили за какви мерки става дума. (…) Не очакваме, че само нашите предложения ще влязат в бъдещия конституционен проект. Ще влязат предложенията на КТ „Подкрепа“, с които имаме срещи на ниво екипи за конституционна промяна. Ще свалим дебата на ниво общини, да се проведе широко сред гражданите на България. Ще стигнем до един проект, който обединява българското общество.
Колкото и гореща любов да засвидетелства Бойко Борисов, това няма никакво значение. Има значение може ли да се постигне съгласие по мерките за излизане от кризата след оставката на Пламен Орешарски, заяви Радан Кънев.
Попитан дали целта на Бойко Борисов е обратната на заявената – не бъдещо сътрудничество, а „задушаване чрез прегръдка“, Кънев отговори така: „Той се изказа положително за нас, защото вижда, че не може да се изкаже отрицателно, не може да каже на черното бяло.“
Споделете текущата публикация: