Киселото мляко се получава след ферментация на прясно мляко. Особен принос за това имат две бактерии – Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Те живеят в постоянна симбиоза и ферментацията не би била възможна без тяхното наличие.
Лактобацилиус булгарикус носи името на държавата ни, защото е открита от българския студент по медицина – Стамен Григоров. Той установява също, че киселото мляко има доста по-различен химичен състав от този на прясното. То е богато на повече млечна захар в резултат на настъпилите промени през периодите на ферментация.
Киселото мляко е ценен източник на протеини и въглехидрати. В него могат да се срещнат и голямо количество чисти калциеви йони. Неслучайно при тежки костни фрактури или луксации – изкълчвания, се препоръчва прием на кисело и прясно мляко. Препоръчва се и прием за възстановяване от тренировка, прием при смущения в сърдечносъдовата система. Калциевите йони са много важен електролит за миокардната функция.
Киселото мляко също така има много добри диетични показатели. Нивото му на мазнини е по-ниско, което го прави универсален хранителен компонент за диабетици. По този начин се доставя по-голямо количество чист въглехидрат, който претърпява много по-лесен и бърз метаболизъм. Това е и една от причините много бодибилдъри да приемат шейкове от кисело или прясно мляко с банан. Енергийният принос е много голям и лесно обръща биохимичните механизми в организма към цикъл на анаболизъм, тоест изграждане на клетъчни компоненти, което е важно в периодите на мускулно изграждане или съхранение при по-тежка и ограничаваща диета.
Киселото мляко има изключителното действие да понижава нивата на LDL-холестерол в кръвта. При прием на кисело мляко в продължение на няколко дни нивата на лош холестерол се намаляват с 30-40%, което понижава риска от атеросклероза, както и други заболявания на сърдечносъдовата система.
Киселото мляко също така е ефективно срещу остра обстипация – запек и други заболявания, свързани с непроходимост на стомашно-чревния тракт. То е ефективно и при борба със стеторея.
Най-важният въглехидрат, съдържащ се в млякото, е лактоза. При гликолитично разграждане в организма се отделят една молекула глюкоза и една молекула галактоза. Разграждането им води до отделянето на 12 и 24 молекули АТФ при цитратния цикъл. За съжаление на много бодибилдъри от професионалния щаб, киселото мляко не участва в синтезата на гликоген в мускулите, тоест при повишаване на мускулната маса, то може да се използва единствено като източник на енергия за мускулната дейност.
Киселото мляко се препоръчва за ежедневна употреба – не повече от една кофичка от 400 грама, разделена на един или два хранителни приема. Към него може да се добавят две-три супени лъжици овесени ядки, а във въглехидратни дни може да се сложи и чаена лъжичка затоплен мед или пък лъжица сладко от рози, малини, ягоди.
Киселото мляко е и ценен източник на белтъчини. На всеки 400 грама се отдават около 18 г чист белтък, от който 50-60% е суроватъчен. Най-ценният млечен източник на белтъчини е извара – около 17-18 грама на всеки 100 г продукт.
Споделете текущата публикация: