Държавните и общински болници вече няма да отчисляват в полза на държавата част от наемите, които прибират. Печалбата на тези лечебни заведения също ще остава за тях, вместо да се внася в бюджета като дивидент, както се практикуваше досега в края на всяка финансова година. Това приеха депутатите при гласуването на второ четене на бюджета за 2014 г. По закон дружествата с над 50% държавно или общинско участие трябва да внасят в държавния или общинския бюджет 50 на сто от наема.
Разпоредбите предвиждат още едноличните акционерни дружества с държавно участие в капитала да внасят в хазната дивидент в размер на 80% от печалбата след облагане с данъци. „С промяната държавата ще се лиши от приход и той ще остане в болниците, за да се повиши нивото на медицинското обслужване”, мотивира решението зам.-председателят на НС Мая Манолова. Тя припомни, че разпоредбата държавните болници да правят отчисления от печалбата си е била въведена през 2011 г. от финансист №1 в кабинета „Борисов” Симеон Дянков. Това обаче било в минус и за болниците, и за пациентите. Причината била, че така болничните ръководства били стимулирани да не декларират печалба в края на годината. „Болниците с държавно участие вече ще са мотивирани да използват средствата пестеливо, за да използват реализираната печалба за инвестиции”, коментира Манолова.Финансовият министър Петър Чобанов пък увери, че промяната няма да има неблагоприятен фискален ефект, тъй като съществуващите разпоредби не работели ефективно и досега.
„По отношение на разпоредбата, която касае наемите на болниците, тя на практика не носи положителен фискален ефект до момента, а само предизвиква спорове, които продължават да не бъдат решени дали, кога и как трябва да бъдат внасяни тези средства”, изтъкна Чобанов. Той подчерта, че в момента няма реализирани приходи по тази линия. Ситуацията била същата и с внесения в полза на държавата дивидент. „По отношение на дивидента се е стигнало до ситуация, в която от началото на прилагането на разпоредбата само една болница е излязла на печалба, а следващата година е взела мерки това да не се повтори”, каза Чобанов.Депутатът от ГЕРБ Даниела Дариткова пък обясни, че приходите от наем на лечебните заведения с държавно и общинско участие не са били отнемани от държавата и досега. Според бившия заместник на Дянков Владислав Горанов, финансовият резултат на тези дружества също не се третира от приетите по бюджета текстове. По думите му системна е практиката болниците да отдават на частно помещения. Така частниците живеели „като паразити от държавните болници”, маскирани от наемни отношения. Горанов подчерта, че проблемът е още по-сериозен, когато става въпрос за наем на медицинска техника и оборудване, а не за недвижима собственост. Тези паралелни структури източвали здравната система.Както е известно, лечебните заведения с държавно или общинско участие нямат право да дават под наем помещения на частни болници в своите сгради, ако медицинските им дейности се припокриват. В случай, че има такова дублиране, МЗ може да отнеме лиценза им.
Споделете текущата публикация: