Бившият президент на Южна Африка и герой на борбата срещу апартейда Нелсън Мандела почина днес на 95-годишна възраст.
Мандела е първият избран с всеобщо гласуване президент на Южноафриканската република от 1994 до 1999 година.
Преди това е сред изявените противници на апартейда и ръководител на Умконто ве сизве, въоръжената организация на Африканския национален конгрес. През 1962 г. е осъден на доживотен затвор за саботаж и други престъпления. Прекарва в затвора 27 години, по-голямата част от които на остров Робен. След освобождаването си през 1990 г., Нелсън Мандела води преговорите с правителството, довели до установяването на многорасова демокрация в страната през 1994 г.
Като президент Мандела поставя акцент върху помирението на нацията и води политика на бобра с бедността и неравенството в страната.
Мандела е носител на повече от 250 награди, включително на Нобелова награда за мир (1993) и на българския орден „Стара планина“ (2009). Автор е на книгите „Няма лек път към свободата“ (1965), „Готов съм да умра“ (1979) и други.
Споделете текущата публикация: