Кометата Айсън (ISON) не успя да оцелее след преминаването си покрай Слънцето.
Огромният ледено-скален блок трябваше да мине край повърхността на нашата звезда на по-малко от 1,17 млн. км към 20,30 ч българско време завчера вечерта.
Масата на Айсън се изпаряваше със скорост три милиона тона в секунда при температура около 2700 градуса. Кометата се разпадна и изпари дори преди да премине през перихелия – точката от орбитата на небесно тяло, най-близка до Слънцето.
Размерът на ядрото на Айсън бе доста малък в сравнение със средната стойност при кометите, наблюдавани досега. Той бе максимум 1,2 километра. От него остана само облак от газове, който бе наблюдаван от астрономите, но с много по-малка яркост от цяла комета.
“До няколко дни ще стане ясно дали кометата ще се разпадне напълно, или ще разпери нови опашки – обясни Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН. – След като Слънцето изпари голяма част от ядрото, части от Айсън летят във вид на грозд и е трудно да се каже дали ще бъдат “издухани”, или ще се структурират. Дори и това да се случи обаче, няма да се сбъднат очакванията за комета на века, която да виждаме с просто око дори и денем. Ако Айсън оцелее, ще е доста по-скромна. При ясно време ще е видима с телескоп след 15 декември – призори и след мръкване. Но е възможно и окончателно да се разпадне, както се случи с една комета, която следяхме с интерес през 2011-а.”
Айсън дойде от зоната при гравитационните граници на Слънчевата система, наречена “облака на Оорт”.
“Надявам се, че скоро ще видим друга комета”, сподели астрономът Дийн Песнел от обсерваторията “Солар дайнамикс” пред АФП.
Споделете текущата публикация: