Ден след като британският премиер Дейвид Камерън обяви мерки, ограничаващи достъпа на мигранти от ЕС до социални помощи, Франция и Германия му удариха рамо. Двете страни се присъединиха към Лондон, писа вестник „Файненшъл таймс“. Берлин и Париж споделят опасенията на Камерън, че миграционна вълна от румънски и български работници догодина ще увеличи подкрепата за десни популистки партии на изборите за Европейски парламент през 2014 г., отбелязва вестникът. Новата широка коалиция на Ангела Меркел се ангажира с крути мерки срещу „неоправданите претенции за социални помощи“, за да ограничи мотивацията за имигриране, а Франция поиска по-строг контрол за временно работещи чужденци. Социалистическото правителство на френския президент Франсоа Оланд заяви, че предприема мерки срещу това, което по негови думи е злоупотреба с правилата на ЕС за временна трудова заетост на чуждестранни граждани. Проблемът е обсъждан от френската крайно дясна партия Национален фронт, която според допитвания може да оглави вота във Франция за Европейски парламент през май.
Във Великобритания се очаква също добро представяне на тези избори на Партията за независимост на Великобритания, която набляга на миграционните въпроси, добавя вестникът.
Очакваше се снощи Дейвид Камерън да обясни на европейските лидери, събрани на срещата на върха Източно партньорство, защо предприема подобни мерки срещу имигрантите, писаха британски медии. Според тях премиерът ще каже на колегите си, че трябва да бъдат създадени мерки, които да стопират наплива на граждани от новите страни членки към страни с по-висок стандарт на живот. Междувременно лейбъристите, които са в опозиция, обвиниха Камерън, че се е поддал на паника с мерките си за ограничаване на социалните помощи за мигранти. Вътрешният министър в сянка на Лейбъристката партия Ивет Купър заяви, че правителството „безразборно ръкомаха и се мята насам-натам“ с предложенията си да ограничи помощите за безработица и жилище за новопристигнали имигранти.
Купър заяви, че общественото доверие в способността на Камерън да се справи с проблема се е сринало, тъй като е избързал да обяви мерките преди отпадането на ограниченията на 1 януари, без да ги обмисли внимателно. „Премиерът играе на гоненица. Защо му трябваха осем месеца да препише предложението на Лейбъристката партия обичайната проверка за пребиваване да стане по-силна и ясна?“, запита тя. „Юропиън войс“ също смята, че Камерън се страхува и даже е изпаднал в паника. Той се бои от партията на Найджъл Фараж – антиимигрантска и евроскептична партия, която изглежда ще се представи добре на изборите за Европейски парламент през май догодина, подчертава „Юропиън войс“.
Споделете текущата публикация: