Депутатите най-вероятно ще почиват 25 дни по Коледа и Нова година. Последното заседание на парламента за тази година ще бъде на 20 декември.По правилник зимната ваканция на народните представители е фиксирана до 10 януари. Тъй като това е петък, парламентът най-вероятно ще се събере следващата сряда – 15 януари, заявиха депутати пред „Труд“. Засега в левицата не била обсъждана промяна на датите. Социалистите предполагат, че ако има спешни законопроекти, парламентът може да се събере и на 8 януари.
Ваканцията на българските депутати не е по-дълга от тази на колегите им в чужбина (виж таблицата). В Германия и САЩ избраниците почиват по 23 дни по Коледа. А в Австралия – 58 дни, но тогава там е лято.
Иначе преди ваканцията парламентът ще продължи да заседава извънредно всеки вторник. Депутатите от управляващите партии ще поработят допълнително с кабинета „Орешарски“ още тази вечер и утре. БСП, ДПС и министрите заминават за семинар на Боровец.
Един от гвоздеите в програмата са два доклада на вицепремиера Цветлин Йовчев – за бежанците и за престъпността, научи „Труд“. Очаква се да бъде обсъдена и актуалната политическа обстановка, както и продължаващите протести срещу властта.
Социалният министър Хасан Адемов и шефката на ресорната комисия Корнелия Нинова ще изнесат лекции за социалните приоритети на управлението. Очаква се да бъде обсъден и бюджетът за догодина, който ще бъде гласуван на второ четене през следващата седмица.
Основната цел на семинара обаче е тиймбилдинг, признаха депутати от левицата. Според лидерите на БСП и ДПС Сергей Станишев и Лютви Местан избраниците от двете партии трябвало да се стиковат повече, тъй като имали разминавания по някои въпроси.
Семинарът на властта ще се проведе в хотел „Рила“, който вчера отменяше резервации за уикенда. Нощувката там е 51 лв. на човек.
Споделете текущата публикация: