Граждани и фирми дължат данъци и за имотите си, които не могат да ползват, защото подлежат на отчуждаване. Това следва от решение на Конституционния съд, който отказа да отмени налога.
Въпроса повдигна фирма, която през 2008 г. купила имот в София с намерение да построи жилища. Парцелът бил в зона с преобладаващо комплексно застрояване. Година по-късно обаче имотът попада в зона за локални градини и озеленяване според новия общ устройствен план на София.
В закона за устройство и застрояване на Столичната община изрично пише, че имоти, които са предвидени за градини и паркове, не могат да се застрояват. Но по силата на същия закон отчуждителните процедури за тях могат да започнат до януари 2022 г.
Дотогава фирмата, собственик на имота, дължи данъци, въпреки че не може да го ползва. Завежда дело във Върховния административен съд, който постави въпроса пред Конституционния съд с мотива, че да плащаш данък за имот, чието ползване е блокирано от държавата или община, не е справедливо и не е съобразено с конституцията и европравилата за човешките права.
Според конституционните съдии данък се дължи за всички имоти, дори и те да не могат да се ползват пълноценно от собствениците им. Възможно е да бъдат освободени от налог, но само със закон. Припомнят, че при отчуждаването собствениците им имат право на справедливо обезщетение.
Докладчик по казуса бе съдия Борис Велчев, бивш главен прокурор.
Споделете текущата публикация: