твоята гледна точка
Капки от лайка помагат при хрема
Автор Vnews, добавено на 21.11.2013 година, в категории: Здраве и красота, Коментари (0)

При простудни и грипни състояния, настъпват възпаления в различни части на дихателната система. За облекчаването на раздразнените дихателни пътища, често се дават куп пари за антибактериални и антивирусни препарати и медикаменти. На тези медикаменти обаче, съществува евтино билково решение – лайката.
Лайката (Matricaria chamomilla) e билка, известна със своите антибактериални и антивирусни свойства, която от хилядолетия се използва за разстроен стомах, синдром на дразнимото черво или за успокоение на нервите.
Фармакологични изследвания върху активните съставки на растението сочат, че неговите лечебни свойства са еднакво силно изразени в почти всички видове отвари: чайове, настойки, сиропи и капки.
Капките за нос, приготвени от лайка, носят едно от нейните най-силни имуностимулиращи свойства: повишават нивата на хипурат. Хипуратът е съединение, което подсилва защитните функции на организма чрез способността си да разрушава клетъчните стени на инфекциозни агенти.
Тази способност на хипурата, прави капките от лайка изключително потентни срещу грам-позитивни бактерии, като Staphylococcus aureus и Bacillus subtilis.
Хамазуленът е съединение с концентрации от 5% до 15% в различните видове лайка. То е известно с множеството си противовъзпалителни ефекти, които могат да са от полза при възпаления на дихателните пътища.
Капките са лесни за приготвяне в домашни условия, но трябва да се избягват от няколко групи хора. На първо място са неподходящи за страдащите от астма – ако имат пролетни алергии и полените предизвикват астматични пристъпи, тези капки могат да влошат състоянието. При най-чувствителните е възможна дори остра алергична реакция, но засега е документиран само 1 случай на причинен от лайка анафилактичен шок в света.
Отвари от растението не трябва да се приемат, ако се употребяват медикаменти, разреждащи кръвта, като хепарините. Подобни средства се изписват при счупване на кост или друго състояние, в което има опасност от коагулиране на кръвта и образуването на съсирек. Кумаринът – една от активните съставки на билката има сходни антикоагулантни свойства и може да предизвика тежка странична реакция.
Рецептата: към 50 мл вряща вода се добавя 1 супена лъжица суха лайка. Сместа се сваля от огъня, покрива се и се оставя да изстине. След изстиване се прецежда през марля, а полученият разтвор трябва да се съхрява на тъмно, в плътно затворен съд, при стайна температура. Един разтвор не се използва повече от 3-4 дни. Употребява се само пресен. Накапват се по 3-4 капки, 3-4 пъти на ден.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

Комисията по земеделието, храните и горите прие на второ четене промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесени от Министерския съвет.

В мотивите се посочва, че законопроектът цели […]

 

Градусите обаче няма да са толкова високи, колкото през миналата. Без режим на водата, добри прогнози за реколтата
Към 8 […]

 

370 млн. лв. повече отделени за заплати, методика ще изравнява възнагражденията за чиновниците заради големи разлики между тях

Сравнението между проекта за бюджет за 2024 […]

 
 

към началото