Британският Център за правителствени комуникации (GCHQ ) държал под око 350 хотела в цял свят, в които отсядат дипломати и членове на правителствени делегации, за да ги подслушва и следи. Това ставало в рамките на секретна шпионска програма с название “Кралски портиер”.
Това разкрива в най-новия си брой сп. “Шпигел” въз основа на секретни документи на US Агенцията за национална сигурност (НСА). Те били предоставени от бившия сътрудник Едуард Сноудън, който сега е в Русия, която през лятото му даде политическо убежище за година.
Чрез “Кралски портиер” анализатори на британската служба всеки ден получавали информация за направените резервации в хотелите, където обикновено отсядат дипломати и високопоставени делегации. Така разбирали датите на предстоящите им визити и продължителността на престоя.
Това давало възможност на техническите отдели на GCHQ да извършат необходимата подготовка за шпионирането. Първо се прихващали имейлите между хотелите и съответната държава, изпращаща делегации или дипломати. След това се установявали предоставените им стаи и апартаменти. Следвало подслушване и следене на телефоните и преносимите им компютри.
Ако лицата представлявали особен интерес, се задействала и агентура, която се пращала на място, става ясно още от секретните документи.
В отговор на запитване на “Шпигел” GCHQ казала, че “нито може да потвърди, нито да отрече” съществуването на шпионската програма “Кралски портиер”.
Сп. “Шпигел” пише, че на логото е изобразен пингвин – намекващ за униформите в черно и бяло на служителите в топ хотелите, носещ корона, пурпурна пелерина и жезъл.
Вече е известно тясното сътрудничество между британските служби и щатската НСА по следене на глобалните комуникации.
Официален Берлин не вярва на обещанията на президента Барак Обама, че НСА ще прекрати шпионирането си на Германия и други държави в Европа.
Десницата на Ангела Меркел и социалдемократите вече се споразумяха да се изгради специален киберцентър за сигурност. Целта е надеждна защита срещу хакерни атаки от чужди спецслужби на стационарни и мобилни телефони, както и по интернет. Темата влезе в дневния ред на преговорите за широка коалиция между десницата и социалдемократите.
Днес на извънредно заседание в Бундестага ще има дебат за US следенето на комуникациите.
Споделете текущата публикация: