твоята гледна точка
Представители на български и румънски училища обсъдиха екообразованието
Автор Vnews, добавено на 17.11.2013 година, в категории: Вести, Коментари (0)

http://mail20.abv.bg/app/servlet/getdata?fid=10&mid=13430706466&eid=6&charset=UTF-8&ac=s&fn=10134307064666.jpg

Специалисти от Румъния споделиха опита си във внедряването на образованието по екология в северната ни съседка. Оливиан Базаван – представител на „Екоучилища“ Румъния, презентира пред българските си колеги, част от дейностите, които прилагат успешно в техните училища.
В Румъния, по програма Екоулища работят 20 000 учебни заведения, повече от 300 000 деца и много доброволци. Споделянето на опит бе по време на Национална работна среща, която се проведе през почивните дни край Варна. В нея се включиха представители на 40 училища и детски градини, които работят по програмите «Екоучилища» и «Учим за гората». Форумът се организира от Дирекция на природен парк „Златни пясъци” и е част от проект «Изпълнение на дейности за устройство и управление на ПП «Златни пясъци». Своите презентации направиха учители, ученици и координатори от Варна, Бургас, Силистра, Стара Загора, Пловдив, Карлово, Гълъбово и с. Стоил Войвода. 21 училища и детски градини от Варна са носители на приза «Зелен флаг» и активно участват в дейности по програмите «Екоучилища» и «Учим за гората».

По време на работната среща бяха обсъдени възможностите за обучение на открито, споделени добри практики за атрактивни занимания, стимулиране на творческото и креативно мислене на децата и техните преподаватели. В рамките на дискусиите бе представен проекта «Изпълнение на дейности за устойство и управление на ПП «Златни пясъци». Лекции изнесоха Петя Йорданова – национален координатор на програма «Екоучилища» и Илия Щерев – представител на Българско движение «Син флаг». В програмата на двудневния семинар бяха включени още: презентации на училища и детски градини, работещи по програма «Екоучилища» и обмяна на добри практики по проект «Да намалим отпадъците». Вторият ден бе посветен на Програма „Учим за гората” като възможност за учебно средство на открито. Обсъдени бяха следните теми: Придобиване на опит сред природата; Практически занимания, свързани с гората; Опознаване на места, свързани с природни забележителности; Стимулиране на творчество;        Развиване на креативен и критичен начин на мислене; Как да превърнем екологичното образование в празник?



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

И днес значително ще се понижат температурите, в рамките на около 3-4 градуса специално за София. Максималната температура ще бъде около 19 градуса. Отново ще превали.

Това каза синоптикът Петър Янков. По думите […]

 

Днес ще преобладава слънчево време. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната […]

 

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов се срещнаха в Община Варна с ръководството и […]

 
 

към началото