Поне 1 000 000 пенсионери ще получат коледни добавки от по 50 лв. Това стана ясно вчера от изявление на министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов в парламента. Подпомогнати допълнително за празниците ще бъдат възрастните, чиито пари на месец са под линията на бедност, която за догодина е определена на 251 лв. от кабинета.
Социалният министър уточни, че към момента това е най-оптималният вариант за раздаване на коледни добавки съобразно състоянието на бюджета, но посочи, че има още време до 15 ноември, когато НОИ ще вземе окончателно решение. „Желанието на правителството, разбира се, е абсолютно всички пенсионери да получат допълнителни пари, но нямаме тази възможност. Всички виждаме какви дупки и нови разходи за бюджета се появяват до края на годината“, подчерта Адемов, като даде пример със системата на здравеопазването. За осигуряването на коледните за най-бедните пенсионери ще са необходими 50 млн. лв., пресметна социалният министър. Той поясни, че средствата ще дойдат от икономии в разходите на отделни ведомства. „Светъл пример вече даде НС“, припомни Адемов за обещаните 12 млн. лв. от шефа на парламента Михаил Миков.
Финансовият министър Петър Чобанов също обяви, че няма намерение да ползва тези средства за друго и те ще отидат точно за празнични добавки за пенсионерите.Адемов бе категоричен, че добавката трябва да бъде в еднакъв размер за всички, за които ще стигнат парите, а не диференцирана в зависимост от доходите. Причината била, че след като парите идват от икономии в други ведомства, няма никакво значение какъв е бил осигурителният принос. Адемов посочи като голям успех евентуалното решение за раздаване на коледни добавки за пенсионерите, като припомни, че такива не е имало при управлението на ГЕРБ. „Дългоочакваната, жадувана през последните 4 години коледна добавка сме на път да се опитаме да я реализираме”, коментира социалният министър. По-късно обаче премиерът Пламен Орешарски каза, че все още е рано да се отговори на въпроса ще има ли коледни добавки.
Споделете текущата публикация: