Споделете текущата публикация:
Продължителните протеинови диети увреждат здравето
Богатите на белтъчини храни предлагат множество засищащи и полезни за здравето елементи, благоприятстват загубата на тегло и подсилват трупането на мускулна маса. Режим на хранене, ориентиран основно около белтъчините – протеинова диета, може да бъде изключително полезен за тялото и мускулния тонус, но мнозина се изкушават и поддържат сходен хранителен режим повече от 5-6 месеца, което може да срине общото здравословно състояние.
Световната здравна организация препоръчва дневен режим, включващ 55% въглехидрати, 25% мазнини и 20% белтъчини. Изборът на разнообразни храни, вписващи се в това ежедневно изискване, гарантира набавянето на всички необходими хранителни вещества. Ако се набляга предимно върху белтъчините, приемът на въглехидрати и мазнини бива нарушен и завлича със себе си витамините и минералите, които са приети с храната – те вече са със затруднено усвояване. С течение на времето този дисбаланс предизвиква дефицит на минерали и витамини.
Вредата от продължителна високопротеинова диета се отразява и на самата храносмилателна система. Завишените количества белтъчини заемат с предимство мястото, отредено в стомашно-чревния тракт за фибрите от пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци. Фибрите, както разтворимите, така и неразтворимите, са значим елемент от хранителния режим и тяхното потискане от високите количества белтъчини или намаленият им прием – отново в полза на протеините, резултира в зачестяващи случаи на запек и дивертикулит.
Богатите на белтъчини храни са наситени и на мазнини, холестерол и натрий. Завишеният прием на последните три предизвиква сърдечни и бъбречни проблеми. Това прави протеиновите диети противопоказни за хора с хронични сърдечни или бъбречни проблеми, дори за кратки периоди от 1-3 седмици. Специалистите са на мнение, че тези план-програми за хранене са опасни и предразполагат към остеопороза, метаболитни увреждания и бъбречни камъни, особено у хора с наднормено тегло I и II степен.
Този тип хранене е безопасен, ако се следва стриктно, за не повече от 2 календарни месеца. Той е с доказана ефективност при загуба на телесни мазнини и поддържане или увеличаване на мускулната маса. Прекомерното задържане на хранителния режим обаче крие не само гореспоменатите рискове за хора с наднормено тегло, но и сериозен набор от потенциални заболявания за здрави хора. Завишеният прием на месо за дълъг период от време предразполага към подагра, висок холестерол и високо артериално налягане – хипертония.
Специалистите сочат, че максималното допустимо дневно количество белтъчини е 2,5 г за кг телесно тегло.