Европейският парламент гласува в четвъртък да увеличи приходната част на бюджета на ЕС с 2,7 млрд. евро, предаде кореспондентът ни Веселин Желев.
Депутатите направиха това по молба на Еврокомисията (ЕК) и държавите членки. Приходите са под очакваните заради по-малки от предвидените постъпления от мита и ДДС.
Недостигът трябва да бъде попълнен от вноски на държавите членки, като цитираната сума ще бъде поделена между тях пропорционално на БВП на глава от населението.
Европарламентът даде съгласие с 428 гласа “за” и 44 “против” за запълване на недостига, но настоя договореното през юли увеличение на бюджета с 3,9 млрд. евро да бъде утвърдено възможно най-скоро от Съвета и преведено в общата хазна преди края на годината. Това е едно от условията за окончателното приемане на дългосрочния бюджет на ЕС за 2014-2020 г.
“Целият този цирк щеше да се избегне, ако ЕК по-ясно и публично говореше, че средствата не достигат. Предупрежденията на ЕП се приемаха за блъф в преговорите”, коментира Ивайло Калфин. “Когато страните са внесли по-малко от договореното, възникват проблеми и с днешното решение се решава един от тях”, смята Калфин, който е член на бюджетната комисия и докладчик на ЕП по дългогодишния бюджет на ЕС.
България е сред страните – нетни получателки от бюджета на ЕС, т.е. парите, които се полагат да вземе, са повече от тези, които внася. Вноската на страната ни за 2013 г. е 464 милиона евро.
Споделете текущата публикация: