Кабинетът „Орешарски“ още разделя България на два лагера, сочи последното проучване на „Галъп Интернешънъл“, проведено от 3 до 10 октомври 2013 г. сред 1013 души. „Дербито“ между привържениците и противниците на правителството завършва наравно и през този месец. 41% от българите искат оставка на кабинета.
Точно толкова подкрепят и бунтовете срещу него. Контрапротестите пък се ползват с одобрението на 27% на анкетираните. 38% смятат, че протестите срещу правителството трябва да продължат. 22% твърдят, че биха взели лично участие в тях – това означава условно повече от милион българи, обясняват от „Галъп“. Като по-младите, хората с по-високи доходи и образование, привържениците на партиите на десницата продължават да са и в по-голяма степен настроени срещу настоящото управление. Доверието в правителството е 30%, а недоверието – 2 пъти по-високо. Такава тенденция е характерна за последните месеци от управлението на Бойко Борисов и за първите от мандата на Тройната коалиция, уточняват експертите.
И през октомври силите на БСП и на ГЕРБ изглеждат изравнени, коментират анализаторите на „Галъп“. Ако изборите бяха днес, партията на Сергей Станишев щеше да ги спечели с 22,3%, сочат данните. ГЕРБ събира 19,2% подкрепа, като процентите на двете партии почти не се различават с тези от септември. На трето място през октомври обаче отново се връща ДПС, която събира 0,3% повече от Реформаторския блок – 6% на 5,7%. Данните за новата формация обаче все още са хипотетични и отразяват потенциални нива, застраховат се от „Галъп“. Иначе съперниците на националистическото поле – „Атака“ и НФСБ, събират почти равна подкрепа от около 1,4-1,5%, с лека преднина на Валери Симеонов пред Волен Сидеров.
От „Галъп“ изследват и настроенията спрямо евентуално по-широко обединение вдясно. Оказва се, че половината от привържениците на ГЕРБ смятат, че партията им трябва да се коалира с Реформаторския блок, 1/5 са на обратното мнение, а 1/3 се колебаят. При привържениците на партиите от Реформаторския блок картината е противоположна – „феновете“ на обединение с ГЕРБ са малцинство.
Няма съществена динамика в доверието към 38 ярки личности, които „Галъп“ изследва, включително и към лидерите на двете най-влиятелни партии. Подкрепата за Борисов е стабилна, макар и при по-ниски стойности отпреди. Рискът за доверието към Росен Плевнелиев продължава да стои, уточняват от „Галъп“. А благоприятни и през октомври изглеждат позициите на Георги Първанов, Йорданка Фандъкова, Константин Пенчев. Активните дебати в парламента в последните седмици пък качват „акциите“ му до 15% доверие. Въпреки това песимизмът ни за бъдещето на страната е непоклатим – 70% не очакват нищо добро, показват политическият и икономически индекс на „Галъп“ за октомври.
Споделете текущата публикация: