твоята гледна точка
Обама рестартира САЩ
Автор Vnews, добавено на 18.10.2013 година, в категории: По света, Коментари (0)

Американският президент Барак Обама подписа закона, с който се подновява финансирането на работата на правителството и се увеличава таванът на държавния дълг, съобщи Белият дом.Правителствените служби възобновиха веднага дейността си след подписването на документа. „Да се надяваме, че следващия път няма да се чака последният момент“, заяви Обама. „Трябва да си върнем доверието на американския народ“, посочи Обама, обръщайки се към Конгреса. Споразумението обаче не помага за преодоляване на дълбоките различия между републиканците и демократите относно данъците и правителствените разходи. Те доведоха до няколко напрегнати сблъсъка през последните години, които изнервиха финансовите пазари. Законът беше одобрен с 285 гласа „за“ и 144 „против“ в Камарата на представителите и с 81 гласа „за“ на 18 „против“ в Сената.

Според закона, подписан от американския президент, правителството може да тегли кредити от пазарите до 7 февруари. Министерството на финансите ще запази възможността си да използва „извънредни мерки“ за временно избягване на дефолт, ако до тази дата Конгресът не повиши отново тавана на дълга. Републиканците от Камарата на представителите искаха да забранят използването на подобни мерки. Според механизъм, даващ възможност на законодателите да не гласуват повишаване на лимита за държавния дълг, президентът Обама може да уведоми Конгреса, че повишава ограничението, давайки на конгресмените възможност да се наложат с мнозинство от две трети във всяка камара.

Таванът на държавния дълг на САЩ от 16,7 трилиона долара бе достигнат още през май. Оттогава министерството на финансите използва „извънредните мерки“, за да избегне дефолт по държавните облигации.Документът удължи финансирането за федералните служби до 15 януари. Споразумението запазва подхода за принудително орязване на разходите на федералния бюджет, известно като „секвестиране“, което започна по-рано тази година. Демократите вероятно ще се опитат да премахнат или да преразгледат тези автоматични съкращения при следващите преговори. Очаква се, че през този период администрацията на Обама и републиканската опозиция в Конгреса ще договорят параметрите на бюджета за финансовата 2014 г., която в САЩ вече започна на 1 октомври, както и средносрочни мерки за намаляване на държавните разходи.

Освен това ще се създаде двупартийна комисия на Камарата и Сената, която трябва да разработи идеи за дългосрочно понижаване на дълга, които ще трябва да бъдат одобрени от целия Конгрес. Работата на комисията трябва да приключи до 13 декември. Комисията вероятно ще търси възможности за съкращения по схеми като програмата за социално осигуряване, Медикеър и Медикейд, както и данъчни реформи за повишаване на данъчните приходи. В законодателството обаче няма нищо, което да принуди комисията да договори конкретни мерки. Демократи и републиканци са на много далечни позиции по въпросите за повишаване наданъците и съкращаване на социалните програми.

Законът въвежда и мерки, които да предотвратят изплащане на федерални субсидии по закона Obamacare на хора, които заради доходите си нямат право на това.Според документа държавните служители, които не са получавали заплатите си заради спирането на работата на правителството, ще ги получат със задна дата.

Shutdown струва 24 милиарда долара

Спирането на дейността на правителствените служби вече струва на американската икономика 24 млрд. долара, според оценка на рейтинговата агенция „Стандард енд Пуърс”.“Правителството на САЩ спря работа преди повече от две седмици. Според нас това е довело до забавяне на растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) за четвъртото тримесечие на текущата година с не по-малко от 0,6 на сто в годишно изчисление, т. е. струвало е на националната икономика загуби от 24 млрд. долара“, посочва рейтинговата агенция.„Стандард енд Пуърс” отбелязва също така, че заради бюджетната криза е била принудена да понижи прогнозата за растежа на БВП през четвъртото тримесечие.“През септември очаквахме, че растежът на БВП през четвъртото тримесечие ще достигне 3 процента на годишна основа, предполагайки, че политиците са си научили урока от ситуацията през 2011 г. и са взели мерки, за да предотвратят спиране на работата на правителството и опасността от дефолт. Очакваниятани обаче не се оправдаха и ни се наложи да понижим прогнозата за растежа на БВП до близо 2 процента“, посочва агенцията.



Споделете текущата публикация:

Коментирай





Ако коментарът ви не е на кирилица няма никакъв смисъл да натискате този бутон!
Не го правете и ако не сте напълно съгласни с тези правила!



Реклама

Hot News

И днес значително ще се понижат температурите, в рамките на около 3-4 градуса специално за София. Максималната температура ще бъде около 19 градуса. Отново ще превали.

Това каза синоптикът Петър Янков. По думите […]

 

Днес ще преобладава слънчево време. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в западната […]

 

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов се срещнаха в Община Варна с ръководството и […]

 
 

към началото